ЕПІЗООТИЧНА СИТУАЦІЯ ЗІ СКАЗУ ТВАРИН У ПІВНІЧНИХ ТА ЗАХІДНИХ ОБЛАСТЯХ УКРАЇНИ

ЕПІЗООТИЧНА СИТУАЦІЯ ЗІ СКАЗУ ТВАРИН У ПІВНІЧНИХ ТА ЗАХІДНИХ ОБЛАСТЯХ УКРАЇНИ

А. Ю. Данильченко, В. В. Недосєков

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Національний університет біоресурсів і природокористування України,
вул. Полковника Потєхіна, 16, м. Київ, 03041, Україна

Однією з найбільш значущих інфекційних хвороб тварин на території України є сказ. В Україні щорічно реєструється значна кількість спалахів цього захворювання серед тварин різних видів — диких м’ясоїдних, домашніх та сільськогосподарських тварин. Найбільша кількість випадків спостерігається у диких м’ясоїдних. Вогнища сказу в Україні трапляються практично по всій території.

У цій роботі проаналізовані випадки сказу на території Північної та Західної України. Незважаючи на всі методи боротьби, проведення вакцинацій, контроль диких та безпритульних тварин, випадки захворювання на сказ все ж трапляються. У статті наведено відомості про поширення сказу в північних та західних областях України — Житомирській, Рівненській, Волинській, Львівській, Тернопільській, Хмельницькій, Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській за 2008–2016 рр.

На території Північної та Західної України за 9 років зареєстровано значну кількість випадків сказу тварин. Найбільше випадків — 30 % з 9 областей України — припадає на Хмельницьку обл., 22 % — на Житомирську обл. Ці показники свідчать про те, що з 9-ти областей північної та західної України Хмельницька і Житомирська області мають найнапруженішу епізоотичну ситуацію щодо сказу тварин: там налічується 52 % випадків сказу, тоді як в інших семи областях — лише 48 %. Відзначено, що епізоотична ситуація зі сказу за 2008–2016 рр. у вказаних регіонах є нестабільною і характеризується періодичними підйомами та спадами напруженості.

На основі порівняльного аналізу показників поширеності сказу за 2008–2016 рр. проведено епізоотологічне районування північних та західних областей України, що дало змогу розділити територію на три зони: з низькою, середньою та високою напруженістю епізоотичної ситуації.

Ключові слова: СКАЗ, ЕПІЗООТИЧНА СИТУАЦІЯ, НАПРУЖЕНІСТЬ, ВИПАДКИ СКАЗУ, ПІВНІЧНІ ТА ЗАХІДНІ ОБЛАСТІ

© 2016 Біологія тварин науковий журнал

Search