ВПЛИВ СПОЛУК СИЛІЦІЮ НА РЕЗИСТЕНТНІСТЬ ОРГАНІЗМУ КРОЛЕМАТОК

ВПЛИВ СПОЛУК СИЛІЦІЮ НА РЕЗИСТЕНТНІСТЬ ОРГАНІЗМУ КРОЛЕМАТОК

А. І. Іваницька, Я. В. Лесик, М. М. Цап

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Інститут біології тварин НААН,
вул. В. Стуса, 38, м. Львів, 79034, Україна

У поданому матеріалі висвітлено результати дослідження випоювання за 14 діб до запліднення і до 20-ї доби лактації кролематкам другого окролу цитрату силіцію, отриманого методом з використанням нанотехнології, з розрахунку 50 мкг Si/кг маси тіла та метасилікату натрію у дозі 2,5 мг Si/кг маси тіла на показники резистентності їхнього організму. Дослідження показників резистентності проводили на 10-ту добу підготовчого періоду та на 20-ту добу лактації кролематок (65-та доба випоювання добавок). Дослідженнями встановлено вірогідні (P<0,01–0,001) міжгрупові різниці відносного вмісту фагоцитарної активності нейтрофілів, бактерицидної та лізоцимної активності крові на 20-ту добу лактації у кролематок, яким випоювали органічну та неорганічну сполуки силіцію. Це свідчить про стимулювальний вплив Силіцію на клітинну та гуморальну ланки неспецифічного імунітету їх організму.

Вміст гексоз, зв’язаних з протеїнами, та церулоплазміну у крові тварин І і ІІ дослідних груп підвищувався, відповідно, на 37,7 і 22,0 % (P<0,05) і на 18,2 і 13,7 % (P<0,01–0,001) на 65-ту добу дослідження порівняно з контролем. Вказані зміни в межах фізіологічних величин у крові свідчать про активацію систем імунофізіологічного захисту в організмі кролематок у період підвищеного фізіологічного навантаження. Менш виражений вплив на вміст сіалових кислот в організмі кролематок відзначено за дії метасилікату натрію, однак органічна сполука силіцію відзначилася більшою стимулювальною дією на їх концентрацію.

Результати дослідження вмісту глікопротеїнів та їх вуглеводних компонентів у крові підтверджуються вищою концентрацією імуноглобулінів. Застосування цитрату силіцію зумовлювало вірогідне (P<0,05) підвищення вмісту імуноглобулінів у крові кролематок І дослідної групи на 65-ту добу дослідження порівняно з контролем. Це свідчить про стимулювальний вплив цитрату Si на синтез окремих класів імуноглобулінів у лімфатичній системі, яка бере участь в імунологічних реакціях організму.

Ключові слова: КРОЛІ, ЦИТРАТ СИЛІЦІЮ, МЕТАСИЛІКАТ НАТРІЮ, РЕЗИСТЕНТНІСТЬ, ІМУНОГЛОБУЛІНИ, ГЛІКОПРОТЕЇНИ

© 2016 Біологія тварин науковий журнал

Search