ПОЛІМОРФІЗМ ЛОКУСІВ КІЛЬКІСНИХ ОЗНАК У РЕЗЕРВНІЙ ПОПУЛЯЦІЇ КУРЕЙ КОМБІНОВАНОГО НАПРЯМУ ПРОДУКТИВНОСТІ

ПОЛІМОРФІЗМ ЛОКУСІВ КІЛЬКІСНИХ ОЗНАК У РЕЗЕРВНІЙ ПОПУЛЯЦІЇ КУРЕЙ КОМБІНОВАНОГО НАПРЯМУ ПРОДУКТИВНОСТІ

Л. В. Шуліка

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Інститут тваринництва НААН,
вул. Тваринників, 1А, м. Харків, 61026, Україна

Вивчення ДНК-поліморфізму локусів кількісних ознак резервних популяцій курей має важливе значення для виявлення і збереження селекційно цінних алелів та генотипів у генофонді курей України та їх подальшого використання у маркер-асоційованій селекції. Тому метою роботи було проаналізувати генетичну структуру популяції курей лінії 02 породи Род-айленд червоний за мутаціями G2109A гену міостатину та T+3737C і A+3971G локусу інсуліну.

Генотипи визначали методом PCR-RFLP. За результатами досліджень у дослідній популяції курей локуси міостатину та інсуліну виявились поліморфними. Частоти алелів у лінії 02 становили: для MSTN G2109A — A=0,16; G=0,84; для INS T+3737C — C=0,74; T=0,26; для INS A+3971G — A=0,22; G=0,78. За мутацією MSTN G2109A у дослідній популяції були виявлені лише особини з генотипами AG і GG. Для обох мутацій в локусі інсуліну спостерігалась присутність всіх трьох можливих варіантів генотипів. Лінія 02 перебувала у стані генетичної рівноваги за усіма дослідженими мутаціями. Показники гетерозиготності Ho і He мали середні значення. Індекс фіксації Райта вказував на ексцес гетерозигот за мутаціями MSTN G2109A та INS T+3737C на рівні 19 і 5 % відповідно і на дефіцит гетерозигот на рівні 18 % у випадку мутації INS A+3971G. Лінія 02 характеризувалась середнім рівнем поліморфності за досліджуваними локусами. При цьому середнє значення показника ефективного числа алелів для трьох мутацій становило 1,51. За порівняння особливостей розподілу частот алелів у лініях 02 та 38 породи Род-айленд червоний вірогідної різниці між лініями не виявлено за всіма досліджуваними мутаціями.

Ключові слова: ЛОКУСИ КІЛЬКІСНИХ ОЗНАК, ГЕН МІОСТАТИНУ, ГЕН ІНСУЛІНУ, ПОЛІМОРФІЗМ, МОЛЕКУЛЯРНО-ГЕНЕТИЧНИЙ МАРКЕР, РЕСТРИКЦІЯ, ГЕНЕТИЧНА СТРУКТУРА, ПОПУЛЯЦІЯ, КУРИ

© 2016 Біологія тварин науковий журнал

Search