ВПЛИВ ПРЕПАРАТІВ СЕЛЕНУ ТА ГЕРМАНІЮ НА ОКРЕМІ ЛАНКИ ПАТОГЕНЕЗУ ГАСТРОЕНТЕРИТУ У ТЕЛЯТ

Г. О. Зінко, Л. Г. Слівінська

zinkoh77@gmail.com

Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького, вул. Пекарська, 50, Львів, 79010, Україна

Дослідження проводили на телятах 1,5–2-місячного віку. Тварини були розділені на 3 групи (контрольна клінічно здорові, дві дослідні –хворі на гастроентерит).

Лікування хворих тварин першої та другої дослідних груп проводили з застосуванням Амоксициліну 15 % LА, Тривітаміну та регідратаційного розчину, що містить натрію хлорид, натрію гідрокарбонат і глюкозу. Телятам другої дослідної групи додатково вводили підшкірно препарат Германію Максидін 0,4 та перорально задавали Селен у складі препарату Сел-Плекс.

У сироватці крові телят за гастроентериту встановили гіперпротеїнемію (у 40 % тварин), збільшений вміст ТБК-активних продуктів (р<0,001), молекул середньої маси (р<0,01) та зменшення вмісту SH-груп (р<0,001), підвищення активності аспартатамінотрансферази (р<0,001) та аланінамінотрансферази (р<0,001).

Застосування у другій дослідній групі препаратів Селену та Германію в комплексному лікуванні телят за гастроентериту сприяло нормалізації у сироватці крові вмісту ТБК-активних продуктів, загального протеїну, молекул середньої маси (МСМ), циркулюючих імунних комплексів (ЦІК), зменшення кількості SH-груп і зниження активності амінотрансфераз. У тварин 1-ї дослідної групи нормалізація цих показників у процесі лікування відбувалася менш виражено.

У групі телят, де було застосовано лише основне лікування, клінічне одужання наступало на 7–8 добу, а у групі тварин, яким додатково застосували препарати Селену та Германію — на 5–6 добу лікування.

Порівняльним аналізом двох застосованих схем лікування телят за гастроентериту встановлено, що більш виражений терапевтичний ефект був у групі тварин, де, окрім основного лікування, застосовували препарати Сел-Плекс та Максидін 0,4.

Ключові слова:ТЕЛЯТА, ГАСТРОЕНТЕРИТ, СЕЛЕН, ГЕРМАНІЙ, АМІНОТРАНСФЕРАЗИ, МОЛЕКУЛИ СЕРЕДНЬОЇ МАСИ, ЗАГАЛЬНИЙ ПРОТЕЇН, SH-ГРУПИ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search