КОРЕКЦІЯ ГІГІЄНІЧОЇ АКТИВНОСТІ БДЖІЛ

О. С. Кистерна

Lesya_sumy2008@ukr.net

 

Сумський національний аграрний університет, вул. Г. Кондратьєва, 160, Суми, 40021, Україна

Гігієнічна поведінка медоносних бджіл є генетичною захисною реакцією, яка стримує розповсюдження інфекцій на пасіці. Рівень її активності визначає захисні можливості бджолосімей та може бути скорегований шляхом застосування повноцінних за складом стимуляторів та особливим способом їх задавання бджолосім’ям. Встановлено, що застосування плацентарного препарату ПДЕ (плацента денатурована емульгована) «модифікованим методом» (згодовуванням та аерозольно) активізує розвиток бджолосімей та їх санітарно-гігієнічну активність в більшій мірі ніж шляхом згодовування. Першій дослідній групі ПДЕ задавали згодовуванням; другій ― «модифікованим методом» (згодовуванням і аерозольно) в дозі 1 мл на 100 мл 50 % цукрового сиропу по 100 мл на вуличку бджіл; першій контрольній групі ― задавали цукровий сироп без ПДЕ «модифікованим методом»; друга контрольна група була без всілякої стимуляції. Зміни гігієнічної очистки бджіл при Вароозі та інфекціях розплоду медоносних бджіл оцінювали після проведення стимуляції.

Рівень гігієнічних очистки в бджолосімей оцінювалася тестом «перфорація» через 24 годин після задавання ПДЕ різними методами та без проведення стимуляції. Ступінь гігієнічної очистки в бджолиних сім’ях були відповідно: 95,3% у групі, що отримувала ПДЕ «модифікованим методом»; 94,7% у групі, що отримувала ПДЕ згодовуванням; 90,3% у групі, що отримувала сироп без ПДЕ та 79,7% у групі без проведення стимуляції. Підвищення гігієнічної очистки бджолосімей після використання ПДЕ «модифікованим способом» підвищила їх здатність протистояти інфекційним захворюванням розплоду медоносних бджіл.

Ключові слова:БДЖІЛЬНИЦТВО, МЕДОНОСНІ БДЖОЛИ, ВУЛОЧКИ БДЖІЛ, ПДЕ (ПЛАЦЕНТА ДЕНАТУРОВАНА ЕМУЛЬГОВАНА), СТИМУЛЯЦІЯ, ГІГІЄНІЧНА ОЧИСТКА БДЖІЛ, «ТЕСТ-ПЕРФОРАЦІЯ», ХВОРОБИ РОЗПЛОДУ, ПРОФІЛАКТИКА

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search