ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ НОВОЇ ВІТАМІННО-МІНЕРАЛЬНОЇ ДОБАВКИ У ГОДІВЛІ ДІЙНИХ КОРІВ В УМОВАХ ЗОНИ ПЕРЕДКАРПАТТЯ

Я. І. Півторак1, М. І. Воробель2

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

1Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій ім.С.З.Ґжицького, вул. Пекарська, 50, Львів, 79010, Україна

2Інститут сільського господарства Карпатського регіону НААН, вул. Грушевського, 5, с. Оброшино, Пустомитівський р-н, Львівська обл., 81115, Україна

Представлений матеріал висвітлює результати досліджень щодо застосування нової вітамінно-мінеральної добавки (ВМД) у годівлі дійних корів та її впливу на інтенсивність процесів обміну в організмі і рівень молочної продуктивності в умовах біогеохімічної зони Передкарпаття.

Експеримент, тривалістю 90 днів, проведено у літньо-пасовищний період утримання на двох групах дійних корів симентальської породи. Тварини контрольної групи одержували разом з основним раціоном стандартний комбікорм К60-32-89, до складу якого внесено премікс П60-5М. На основі поживності та хімічного складу кормів у раціоні корівцієї групи встановлено дефіцит низки біологічно активних речовин (БАР), таких як Фосфор, Сульфур, Купрум, Цинк, Йод, Кобальт, Селен, а також вітамінів А, D. Нестачу їх у дослідній групі поповнювали за рахунок ВМД нової рецептури, що представлена відкоригованою кількістю (щодо норми) неорганічних солей дефіцитних мінеральних елементів і жиророзчинних вітамінів.

Встановлено, що застосування у годівлі дійних корів експериментальної ВМД позитивно позначається на інтенсивності рубцевого бродіння. Це підтверджується високою концентрацією у передшлунку мікроорганізмів (аміло-, целюлозо- та протеолітичних) за паралельного накопичення сирої біомаси мікрофлори, що вказує на активний синтез легкоперетравного мікробіального протеїну. На тлі значної переваги за перерахованими параметрами показників рубцевого середовища тварин дослідної групи над контрольними, суттєво зростає ензимна активність целюлозо- і амілолітичних бактерій, що зумовлює інтенсивний гідроліз структурних та неструктурних вуглеводів й утворення великої кількості ЛЖК. Поряд із цим, апробована добавка сприяє зниженню рівня аміаку. Підвищення інтенсивності процесів обміну у передшлунку жуйних дослідного варіанту зумовлює відповідний напрям метаболізму і в крові. Зокрема, в організмі корів дослідної групи спостерігається інтенсифікація окисно-відновних процесів (зростання концентрації еритроцитів, гемоглобіну) та покращення обміну Нітрогену (вірогідне підвищення амінного Нітрогену, загального білка, зменшення сечовини). Згідно з отриманими даними виявлено прямий зв’язок між параметрами фізіолого-біохімічних показників в організмі жуйних і рівнем їх молочної продуктивності. Перевага за останнім критерієм дослідного варіанту над контрольним аналогом становить 9,8% і є наслідком збалансованості раціону за вищеперерахованими чинниками живлення за рахунок нової ВМД.

Ключові слова: ДІЙНІ КОРОВИ, ВМД, ВМІСТ РУБЦЯ, БАКТЕРІЇ, ФРАКЦІЇ НІТРОГЕНУ, АМІАК, КРОВ, НАДІЙ, МОЛОКО

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search