ВПЛИВ ПРИРОДНИХ І СИНТЕТИЧНИХ каротиноїдів НА КОЛІР жОВТКА І окиснЮВАЛЬНУ стабільнІстЬ ЙОГО ЛІПІДІВ

M. Мароунек1, М. Шкрживан1, М. Енглмаєрова1, М. С. Калачнюк2, Л. Г. Калачнюк2

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., lilkalachnyuk@gmail.com

1Інституттваринництва, 104 00 Прага, Чеська Республіка

2Національний університет біоресурсів і природокористування України,
вул. Героїв Оборони, 15, Київ, 03041, Україна

З метою оцінки впливу згодовування курам синтетичних і природних каротиноїдів на добову продукцію яєць та деякі характеристики їх якості було проведено два досліди.

Для оцінки таких характеристик жовтка, як колір і окиснювальна стійкість ліпідів, був проведений перший дослід на 240 курках кросу ISABROWN віком 2539 тижнів, які утримувалися у клітках (по 10 на кожну). Чотири групи курей годували згідно з чотирьома раціонами, а саме контрольним (I група) і дослідними раціонами з додаванням синтетичних каротиноїдів — червоного і жовтого Carrophyll® відповідно в кількості 20 і 15 мг/кг (II група), порошку лютеїнового екстракту в кількості 250 мг/кг (III група) і 12,5 г/кг висушеної розпиленням хлорели (IV група). Основними інгредієнтами раціону I (контрольної) групи були кукурудза, пшениця і соєва мука. Яйця відбирали щоденно. Колір жовтка визначали за допомогою відповідного віяла для визначення інтенсивності забарвлення. Перекисне окиснення ліпідів у жовтку було визначено у свіжих яйцях і тих, що зберігалися при 18°С впродовж 4 тижнів.

Другий дослід проводили з метою порівняння впливу синтетичних каротиноїдів, лютеїну і гірчиці (джерела каротиноїдів) на добову продукцію яєць, колір жовтка і вміст каротиноїдів. У досліді використовували сто шістдесят курок кросу ISABROWN віком 20–34 тижні, що перебували у клітках відповідно до європейських стандартів. Кури I(контрольної) групи утримувалися на раціоні без каротиноїдів. Курей II групи годували з додаванням комбінації синтетичних каротиноїдів — червоного і жовтого Carophyll®, як описано в першому досліді, III групи — лютеїну в кількості 100 мг/кг, IV групи — 10 г/кг гірчичної муки, яка містила лютеїн і зеаксантин відповідно у кількості 11,9 і 5,2 мг/кг. Відбір проб і визначення інтенсивності кольору жовтка проводили так само, як у першому досліді. Вміст β-каротину в жовтку визначали за допомогою високоефективної рідинної хроматографії.

Експериментальні результати показали, що каротиноїди не мали жодного впливу на добову продукцію яєць, тоді як синтетичні і природні їх представники вірогідно посилювали інтенсивність кольору жовтка яєць, а червоний і жовтий Carophyll® (синтетичні каротиноїди), лютеїн і хлорела вірогідно підвищували окиснювальну стабільність ліпідів жовтків яєць. Спираючись на дані досліджень, можна стверджувати, що лютеїн і хлорела— це альтернативні синтетичним каротиноїдам речовини, а більше переваг з економічної точки зору має використання хлорели (Chlorella), ніж лютеїну.

Ключові слова: КАРОТИНОЇДИ, КОЛІР ЖОВТКА, ОКИСНЮВАЛЬНА СТАБІЛЬНІСТЬ, Chlorella

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search