ВЕТЕРИНАРНО-САНIТАРНИЙ КОНТРОЛЬ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТIВ ТА КОРМІВ, ПРОВЕДЕНИЙ У ДЕРЖАВНОМУ НАУКОВО-ДОСЛІДНОМУ  ІНСТИТУТІ ЛАБОРАТОРНОЇ ДІАГНОСТИКИ ТА ВЕТЕРИНАРНО-САНІТАРНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ У 2014 РОЦІ

Ю. М. Новожицька

julia@vetlabresearch.gov.ua

Державний науково-дослідний інститут лабораторної діагностики
та ветеринарно-санітарної експертизи,
вул. Донецька, 30, м. Київ, 03151, Україна

Метою роботи було оцінити ризики різноманітних агентів, виявлених при виконанні Програми стандартного та вибіркового розширеного ветеринарно-санітарного контролю харчових продуктів та кормів у 2014 році.

Визначення здійснювалася валідованими скринінговими та підтверджуючими методами. З 8799 зразків імпортованих товарів, які було досліджено (Категорія І — високий ризик для здоров’я людей), у 102 (1,15 %) випадках виявлено невідповідності, а саме за органолептичними та іхтіопатологічними показниками (нібелінії, анізакіди) — 21 (0,4 %) партіях м’яса та риби.

З 4335 зразків імпортованих товарів (Категорія ІІ — високий ризик для здоров’я людей) у 64 (1,47 %) випадках виявлено невідповідності, зокрема за мікробіологічними показниками (КМАФАнМ, БГКП, кишкова паличка, патогенні мікроорганізми — Salmonella spp., Listeria monocytogenes).

З 4894 зразків імпортованих товарів (Категорія ІІІ — низький ризик для здоров’я людей і тварин) у 61 (1,25 %) випадках виявлено невідповідності, зокрема в 12 (0,31 %) партіях корму для тварин за кислотним та перекисним числом. Завдяки проведеній роботі у 2014 році Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України не допущено до реалізації цієї неякісної чи небезпечної продукції, використання якої могло б привести до масових отруєнь людей та виникнення інфекційних та інвазійних захворювань серед населення і тварин.

Враховуючи велику кількість невідповідностей, виявлених у період вибіркового розширеного ветеринарно-санітарного контролю, і ризику від потрапляння хімічних, мікробіологічних, іхтіопатологічних, санітарно-гігієнічних агентів в організм людини і тварин та наслідків, яких не допущено, та з метою забезпечення продовольчої безпеки країни, роботу в цьому напрямку буде продовжено.

Ключові слова:ОЦІНКА РИЗИКІВ, СТАНДАРТНИЙ ВЕТЕРИНАРНО-САНІТАРНИЙ КОНТРОЛЬ, САНІТАРНО-ХІМІЧНІ ПОКАЗНИКИ БЕЗПЕКИ, МІКРОБІОЛОГІЧНІ ПОКАЗНИКИ БЕЗПЕЧНОСТІ ТА ГІГІЄНИ ПРОЦЕСУ, РАДІОЛОГІЧНІ ПОКАЗНИКИ БЕЗПЕЧНОСТІ, ГМО

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search