an1

МОРФОЛОГІЯ КЛІТИН КРОВІ І КОНЦЕНТРАЦІЇ КОРТИЗОЛУ В ПЛАЗМІ КРОВІ РЕМОНТНИХ СВИНОК ЗАЛЕЖНО ВІД ПОЛОЖЕННЯ У СОЦІАЛЬНІЙ ІЄРАРХІЇ

Ч. Кльоцек1, Я. Новіцкі1, Б. Каліновска1, Й. Булла2, В. Капелянські3

 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 1Краківський аграрний університет, м. Краків, вул. Міцкевича 24/28, Польща

 2Словацький аграрний університет, м. Нітра, вул. Глінку 2, Словаччина

 3Технологічно-природничий університет, м. Бидгощ, вул. Мазовецька 28, Польща

 

У сільськогосподарських тварин стрес часто зустрічається в хронічній формі. Ця проблема дуже важлива, тому що гормональні зміни, повязані з соціальною ієрархією, впливають на метаболічний статус організму тварин. Дослід проведено на 28 свинках (помісь польський ландрас х польська велика біла). Свинок утримували в клітках розміром 240 х 350 см по 7 голів у кожній. Виконано два чотириденні спостереження поведінки за допомогою відеокамери з реєстрацією часу. Проведено ранжування свинок за позицією у соціальній ієрархії на домінантних, субмісивних та низькорангових. Рейтинг свинок зроблено на основі тривалості лежання і за кількістю і результатами агоністичних відносин. Брали зразки венозної крові, які центрифугували безпосередньо після відбору при 3500 обертах за хвилину протягом 10 хвилин. Плазму крові зберігали при –18 °С.

 Найвищий рівень кортизолу був знайдений у низькорангових тварин, а найнижчий — у домінантних. Найнижчі значення параметрів клітин крові спостерігалися в субмісивних тварин. Отже, повязана з соціальною ієрархією стресова реакція призводить до змін у концентрації кортизолу в крові. Крім гормональних показників, маркером стресу можуть бути деякі морфологічні показники крові: кількість лейкоцитів, еритроцитів та тромбоцитів, вміст гемоглобіну, гематокрит.

 

Ключові слова: СВИНКИ, СОЦІАЛЬНА ІЄРАРХІЯ, КОРТИЗОЛ, ГЕМАТОЛОГІЧНІ ПОКАЗНИКИ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search