УЛЬТРАСТРУКТУРНА ХАРАКЕРИСТИКА ПЕЧІНКИ ЩУРІВ ТРЕТЬОГО ПОКОЛІННЯ ЗА ВПЛИВУ ГЕНЕТИЧНО МОДИФІКОВАНОЇ

ТА ТРАДИЦІЙНОЇ СОЇ

І.М.Самсонюк,Г.І.Коцюмбас

inga.veklich@gmail.com

Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій ім.С.З.Гжицького, вул. Пекарська, 50, Львів, 79010,Україна

У статті описано результати електронно-мікроскопічних досліджень печінки щурів ІІІ покоління, яким згодовували генетично модифіковану та традиційну сої.Об’єктом дослідження стали 42 щурі лінії Вістар масою 160–180 г, віком 3,5–4 місяці. Було сформовано 3 групи тварин, по 14 щурів у кожній (8 самок і 6 самців).I групаконтрольна, тварини одержували стандартний корм віварію. II групащурам згодовували корм з додаванням 20 % традиційної сої, сорту «Аннушка». IІІ група тварини отримували корм з додаванням 20 % генномодифікованої сої (сорт «RoundapReady» лінії 40-3-2, яка містить трансгени cp4epsps та регуляторні елементи — промотор E35S і термінатор NOS). Отримали три покоління. У процесі експерименту з кожного покоління на 165 добу їхнього життя, по 5 щурів виводили з експерименту шляхом ефірного наркозу, проводили розтин та відбирали шматочки органів для гістологічного, гістохімічного дослідження.

Гістологічно у печінці щурів першого покоління, яким згодовували генетично модифіковану сою виявили дискомплексацію пластинчастої будови, а також зернисту дистрофію гепатоцитів. У другому і третьому поколіннях на фоні збереженої структури гепатоцитів відзначали розширення перисинусоїдальних просторів, кровонаповнення судин і розширення жовчних проток.

Для поглибленого дослідження структури печінки щурів третього покоління нами проводилось електронно-мікроскопічне дослідження.За ультраструктурного дослідження печінки щурів ІІІ покоління, яким згодовували генетично модифіковану сою, виявлено в цитоплазмі гепатоцитів помірне набубнявіння мітохондрій і зменшення в них кількості крист, значне зростання кількості пероксисом на тлі зниження вмісту хроматину в ядрах, а в перисинусоїдальному просвіті — виражене розширення жовчних капілярів. Всі ці субмікроскопічні зміни вказують на енергетичне навантаження та інтенсифікацію дезінтоксикаційних процесів цими клітинами.

Ключові слова: ЩУРИ, ГМО, ПЕЧІНКА, ГЕПАТОЦИТ, ЦИТОПЛАЗМА, МІТОХОНДРІЇ, ЯДРО, ПЕРОКСИСОМИ, ЖОВЧНІ КАПІЛЯРИ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search