ВМІСТ ГЛЮКОЗИ, ЛАКТАТУ ТА ПІРУВАТУ У СИРОВАТЦІ КРОВІ СВИНЕЙ РІЗНИХ ТИПІВ ВИЩОЇ НЕРВОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

В. В. Шестеринська, В. О. Трокоз, В. І. Карповський, О. В. Данчук, Р. В. Постой,  А. В. Трокоз, П. В. Карповський, В. В. Карповський, А. О. Ландсман

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Національний університет біоресурсів і природокористування України,

вул. Героїв Оборони, 15, м. Київ, 03041, Україна

Досліди проводили на свинках 5–6-місячного віку. Типи нервової системи встановлювали шляхом вивчення швидкості утворення умовних рефлексів, диференціювального гальмування, переробки сигнального значення подразників та реакції тварин на несподівані звукові подразники. Зарезультатами випробувань сформували 4 групи тварин, по 5 свиней у кожній: І група — сильний урівноважений рухливий, ІІ — сильний урівноважений інертний, ІІІ — сильний неврівноважений і IV — слабкий тип вищої нервової діяльності. Кров для досліджень у свиней відбирали вранці натще з яремної вени. Вміст глюкози в сироватці крові визначали глюкозооксидазним методом, лактату — методом Бюхнера, пірувату — модифікованим методом Умбрайта. Отримані дані оброблені в MicrosoftExcel.

Рівень лактату та пірувату у сироватці крові залежить від типу вищої нервової діяльності свиней. Найвищий вміст лактату відмічений у тварин слабкого типу, а найнижчий — сильного врівноваженого рухливого типу вищої нервової діяльності. На вміст лактату можуть чинити вплив сила та рухливість коркових процесів. Свині сильного врівноваженого рухливого типу характеризуються найвищим рівнем пірувату в сироватці крові, а найнижчим — представники слабкого типу, що може свідчити про переважаючий вплив на рівень цього метаболіту сили процесів збудження і гальмування в корі великого мозку. Відмічена тенденція до вищого рівня глюкози у свиней слабкого типу порівняно з іншими тваринами і найнижчого — у представників сильного врівноваженого рухливого типу нервової системи.

Ключові слова: СВИНІ, КРОВ, ГЛЮКОЗА, ЛАКТАТ, ПІРУВАТ, ВИЩА НЕРВОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search