Зміна показників еритроцитопоезу крові кролівза внутрішньом’язового введення інактивованої полівалентної вакцини проти лептоспірозу великої рогатої худоби

В.В.Уховський, А.В. Розумнюк

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Інститут ветеринарної медицини НААН, вул. Донецька, 30, м. Київ–03151, Україна

У статті представлені результати дослідження показників еритроцитопоезу периферичної крові кролів (кількість еритроцитів, концентрація гемоглобіну, середній об’єм еритроцита, середній вміст гемоглобіну в одному еритроциті, гематокритна величина), яких імунізували інактивованою полівалентною вакциною проти лептоспірозу тварин «варіант bovis».

Матеріалом для дослідження були кролі, підібрані за принципом аналогів (9 — дослідна, 5 — контрольна група). Тварин дослідної групи імунізували вітчизняною інактивованою вакциною проти лептоспірозу ВРХ «Вакцина проти лептоспірозу тварин полівалентна (варіант bovis)», виробник Інститут ветеринарної медицини НААН, що містить у своєму складі суспензію клітин штамів Leptospira interrogans серогруп Grippotyphosa (штам ВГНКИ-1), Icterohaemorrhagiae (штам ВГНКИ-2), Tarassovi (штам ВГНКИ-4), Hebdomadis (штам Kabura), Sejroe (штам 493 Poland та Hardjoprajtno), інактиватор (формалін), сорбент та адьювант (поліетиленгліколь) і воду. Вакцину вводили внутрішньом’язово в дозі 0,75 см3, на одну тварину. Тваринам контрольної групи вакцину не вводили.

Результати досліджень вказують на зміну показників еритроцитопоезу у разі застосування інактивованої вакцин, що проявляється у вигляді короткотривалої олігохромної еритроцитопенії. Концентрація гемоглобіну периферичної крові кролів після введення протилептоспірозної вакцини знижується на 7 % (з 114±2,9 до 105±3,1 г/л; р<0,05; 7-а доба), а кількість еритроцитів — на 7,7 % (р<0,05), порівняно з початком досліду. Це пояснюється впливом ендотоксинів лептоспір, які містяться у вакцині і спричиняють гемоліз еритроцитів. Підтвердженням є результати визначення гематокритної величини, яка на 7-му добу експериментузнизилася на 8,1 % (р<0,05). Подальші дослідження (на 14 і 21 добу) вказували на зворотну тенденцію. Вищевказані показники не тільки відновлювались до початкових а, навіть, перевищували їхні значення: концентрація гемоглобіну — на 8 (р<0,05) і 18 % (р<0,001), відповідно; еритроцити — на 10 (р<0,05) і 23 % (р<0,001); величина гематокриту — на 5 і 16 % (р<0,05). Проте, дані, отримані на 28-му добу — вказували на поступове зниження цих показників, що вказувало на відновлення фізіологічного еритроцитопоезу.

Розрахунок середнього об’єму еритроцитів периферичної крові кролів дав можливість підтвердити інтенсифікацію процесів обміну речовин в організмі тварин, під дією вакцини, що спричиняє передчасне старіння червоних клітин крові, які мають менший об’єм, порівняно з «молодими» еритроцитами. Цей показник у дослідній групі упродовж 28 діб знизився на 10 % (р<0,001). Середній вміст гемоглобіну в одному еритроциті протягом усього експерименту (28 діб) істотно не змінювався і вірогідно не відрізнявся як між дослідною і контрольною групами тварин, так і зі значеннями на початок досліду (1,30±0,016–1,42±0,015 фмоль, що не виходить за межі фізіологічних коливань).

У результаті проведених досліджень встановлено, що введення кролям полівалентної вакцини проти лептоспірозу тварин (варіант bovis) не спричиняє негативного впливу на показники еритроцитопоезу тварин, а ті зміни, що відбулися, є наслідком фізіологічних реакцій організму тварин.

Ключові слова:вакцина, лептоспіра, лептоспіроз, серогрупа, етіологія, велика рогата худоба, еритроцитопоез, кролі, еритроцит, гемоглобін, гематокрит

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search