ГІСТОЛОГІЧНА СТРУКТУРА ОКРЕМИХ ВНУТРІШНІХ ОРГАНІВ ПОРОСЯТ ПРИ ЗАСТОСУВАННІ ПРОБІОТИЧНИХ КОРМОВИХ ДОБАВОК

М. І. Жила

zhyla-m@ukr.net

Державний науково-дослідний контрольний інститут ветеринарних препаратів

та кормових добавок, вул. Донецька,11, м. Львів, 79019, Україна

         Метою дослідження було вивчити, в порівняльному аспекті, вплив пробіотичних кормових добавок у рекомендованих виробником дозах і тривалості застосування, на гістологічну структуру окремих внутрішніх органів поросят. Пробіотики згодовували з кормом у різних концентраціях: 1 група — Probion-forte, виробництва Woogen (Корея) в дозі 1 г/кг корму (10 тижнів); 2 група — Probion-forte в дозі 1 г/кг (6 тижнів) та 0,5 г/кг корму (4 тижні); 3 група — пробіотик-аналог Bio plus 2B, виробництва фірми Biochem (Німеччина) в дозі 0,4 г/кг корму впродовж 10 тижнів; 4 група — контроль. Кожна група налічувала по 30 голів. На 42 та 70 добу досліду відбирали по 10 голів із кожної групи для патоморфологічних досліджень.

          У результаті проведених досліджень встановлено, що використання пробіотика Probion-forte у вигляді кормової добавки поросятам на відгодівлі, впродовж 10 тижнів після відлучення, сприяє кращому засвоєнню комбікорму та поступовому збільшенню маси тіла поросят, по відношенню до контролю.

При мікроскопічному дослідженні тимуса, селезінки, мезентеріальних лімфатичних вузлів, кишечнику та печінки встановлено, що характерна гістологічна будова органівзбережена у всіх досліджуваних групах поросят. Морфометрично встановлено збільшення висоти ворсинок у дванадцятипалій кишці поросят, яким згодовували пробіотик. Маса тимуса поросят дослідних групи на 70 добу спостереження була достовірно вищою, ніж у контролі, часточкова будова добре виражена, часточки полігональної форми, поділ на кіркову і мозкову зони зберігався впродовж всього періоду дослідження. Щільність заселення тимоцитами висока. У периферійних органах імунної системи лімфоїдна тканина достатньо представлена, лімфоїдні вузлики селезінки та мезентеріальних лімфатичних вузлів добре сформовані, з чіткими межами, переважно малих та середніх розмірів, окремі з реактивними центрами, заселеність клітинами достатньо висока. Упоросят контрольної групи, особливо на 70 добу досліду, в тимусі виявляли зменшення та вогнищеве спустошення кіркової зони, видовження тимусних часточок, потовщення міжчасточкової сполучної тканини. У селезінці та лімфатичних вузлах спостерігали зменшення розмірів та клітинне спустошення лімфоїдних вузликів.

Ефективність та доцільність застосування пробіотиків підтверджено у всіх дослідних групах. Проте, найбільш виражену різницю показників спостерігали у поросят, яким згодовували Probion-forte впродовж 10 тижнів у дозі 1,0 г/кг корму.

Ключові слова:ПРОБІОТИКИ, КОРМОВА ДОБАВКА, МОРФОЛОГІЯ, ПОРОСЯТА, ГІСТОСТРУКТУРА, ВНУТРІШНІ ОРГАНИ, ТИМОЦИТИ, ЛІМФОЇДНІ ВУЗЛИКИ, ВОРСИНКИ КИШЕЧНИКУ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search