СТАН ПРИРОДНИХ МЕХАНІЗМІВ ЗАХИСТУ У ВІДЛУЧЕНИХ ПОРОСЯТ ЗА ДІЇ ІМУНОТРОПНОГО ПРЕПАРАТУ

 

Н. З. Огородник1, О. І. Віщур1,В. П. Мізик2

 

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

1Інститут біології тварин НААН, вул. В.Стуса, 38; м. Львів, 79034, Україна

2Подільський державний аграрно-технічний університет, вул. Шевченка, 13, м. Кам’янець-Подільський, 32300, Хмельницька

обл., Україна

 

      Відомо, що відлучення поросят від свиноматок викликає у них стрес, який супроводжується посиленням процесів пероксидного окиснення ліпідів, інгібуванням активності системи антиоксидантного захисту, що приводить до зниження неспецифічної резистентності, розвитку імунодефіциту. Встановлено, що вітаміни, мікроелементи й амінокислоти знижують негативний вплив стресу на організм тварин. На сьогодні широкого застосування набули ліпосомальні препарати, які поряд із звичайними формами характеризуються значно вищою ефективністю.

        Метою роботи було з’ясування впливу вітамінів (А, D3, Е), L-аргініну, Цинку, Селену і Кобальту у формі ліпосомальної емульсії на активність клітинної та гуморальної ланок неспецифічної резистентності організму поросят. Дослідження проведено на поросятах великої білої породи, яким за 2 доби до відлучення внутрішньом’язово вводили вказані компоненти у формі ліпосомального препарату, дозою 0,1 мл/кг маси тіла. У результаті проведених досліджень встановлено, що відлучення поросят від свиноматок спричиняє інгібувальний вплив на активність клітинних і гуморальних факторів природної резистентності, про що свідчить вірогідне зниження бактерицидної активності сироватки крові, зменшення у крові кількості фагоцитуючих моноцитів у реакції макрофагальної трансформації мононуклеарів та зниження фагоцитарного індексу. Парентеральне введення поросятам вітамінів (А, D3, Е), L-аргініну, Цинку, Селену та Кобальту у формі ліпосомальної емульсії сприяло зростанню фагоцитарних індексу і числа, а також підвищенню фагоцитарної активності нейтрофілів крові у всі досліджувані періоди після відлучення. Складники ліпосомального препарату викликали зростання у крові поросят показника макрофагальної трансформації мононуклеарів шляхом збільшення кількості нефагоцитуючих макрофагів. Встановлене підвищення бактерицидної і лізоцимної активності сироватки крові та зниження рівня циркулюючих імунних комплексів у сироватці крові поросят дослідної групи, порівняно із контрольною, у період після відлучення від свиноматок.

Ключові слова: ПОРОСЯТА, СТРЕС, ВІДЛУЧЕННЯ, ЛІПОСОМАЛЬНИЙ ПРЕПАРАТ, НЕСПЕЦИФІЧНА РЕЗИСТЕНТНІСТЬ, КЛІТИННА І ГУМОРАЛЬНА ЛАНКА

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search