БІОХІМІЧНІ ПРОЦЕСИ В ОРГАНІЗМІ КОРІВ І БІОЛОГІЧНА ЦІННІСТЬ МОЛОКА ЗА ВПЛИВУ ЦИТРАТІВ ХРОМУ, СЕЛЕНУ, КОБАЛЬТУ ТА ЦИНКУ

М. М. Хомин, Р. С. Федорук, С. Й. Кропивка

іnenbiol@mail.lviv.ua

 

Інститут біології тварин НААН, вул. В.Стуса, 38, м. Львів, 79034, Україна

 

Досліджено вплив цитратів мікроелементів, виготовлених методом нанотехнологій, на біохімічні процеси в організмі лактуючих корів, середньодобові надої молока та показники його біологічної цінності. Дослід проведено у стійловий і пасовищний періоди утримання на 16 повновікових коровах-аналогах української чорно-рябої молочної породи. У підготовчий період (1-й місяць після отелення) корів було розділено на 3 групи. Тварини контрольної (І) та дослідних (ІІ і ІІІ) груп отримували основний раціон (ОР), збалансований за поживністю. У дослідний період коровам ІІ групи у склад ОР вводили цитрати хрому, селену, кобальту та цинку (30 мкг Cr, 25 мкг Se, 20 мкг Со та 20 мг Zn на кг с. р. раціону), а тваринам ІІІ групи — аналогічну добавку з більшим вмістом цитратів кобальту і цинку (30 мкг Cr, 25 мкг Se, 100 мкг Со та 100 мг Zn на кг с. р. раціону). Водні розчини цитратів мікроелементів наносили на добову даванку комбікорму щоденно впродовж двох місяців кожній тварині окремо.

Включення до раціону корів дослідних груп у перші два місяці лактації цитратів хрому, селену, кобальту та цинку сприяє активації обмінних процесів в організмі, що характеризується підвищенням у крові концентрації Са, Р на протязі досліду, каталазної, супероксиддисмутазної і глутатіонпероксидазної активності на 1-му місяці згодовування добавки та зменшенням кількості лейкоцитів, вмісту гідроперекисів ліпідів і ТБК-активних продуктів у 1- і 2-ий місяці її застосування. Біологічний вплив цитратів мікроелементів зумовлювало посилення секреторних процесів у молочній залозі з підвищенням середньодобових надоїв молока на 1,5–2,0 кг, що більше виражено на 2-ий місяць — на 7,8 %, умісту в ньому жиру — на 0,20, білка — 0,07, лактози — 0,08 % (абсолютних), вітамінів А, Е, а також Са і неорганічного фосфору. Згодовування коровам ІІ групи мінеральної добавки з нижчим вмістом цитратів кобальту і цинку має менше виражений вплив на рівень лейкоцитів, Са і неорганічного фосфору у крові, антиоксидантні процеси в організмі, молочну продуктивність та біологічну цінність молока, ніж ІІІ групи, яка отримувала в 5 разів більшу кількість Со і Zn.

Ключові слова: КОРОВИ, КРОВ, МОЛОКО, ЦИТРАТИ МІКРОЕЛЕМЕНТІВ, АНТИОКСИДАНТНІ ФЕРМЕНТИ, ВІТАМІНИ А і Е, СЕРЕДНЬОДОБОВІ НАДОЇ, БІОЛОГІЧНА ЦІННІСТЬ МОЛОКА

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search