ЗМІНИ МЕТАБОЛІЧНИХ РЕАКЦІЙ В КРОВІ ТРИБОРНИХ КОНЕЙ В ДИНАМІЦІ ТРЕНІНГУ

А. В. Андрійчук1, Г. М. Ткаченко2, Н. М. Кургалюк2, І. В. Ткачова1, М. С. Вартовник3

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

1Інститут тваринництва НААН,
вул. 7-ї Гвардійської армії, 3,смт. Кулиничі, Харківський р-н, Харківська обл., 62404

2Institute of Biology and Environmental Protection, Pomeranian University,
Arciszewski Str., 22b, 76-200 Slupsk, Poland,

3Дитячо-юнацька спортивна школа з кінного спорту «Буревісник», 
м. Львів, вул. Стрийська, 119, Україна, 79031

Кінне триборство є одним з найскладніших видів кінного спорту, який вимагає від коней передусім витривалості, сміливості, урівноваженості та рухливості нервових процесів, високого рівня тренованості та значних функціональних можливостей їх організму. Метою роботи було визначення рівня маркерів оксидаційного стресу (вмісту ТБК-активних продуктів та альдегідних і кетонових похідних оксидаційної модифікації протеїнів), активності амінотрансфераз та лактатдегідрогенази, а також кількісних змін вмісту лактату і пірувату в крові коней української верхової породи, які використовуються в триборстві у динаміці фізичних навантажень. Встановлено, що систематичні фізичні навантаження у триборних коней супроводжуються специфічними змінами перебігу метаболічних реакцій. У крові коней після тренінгу виявлено суттєве підвищення вмісту маркерів перекисного окиснення ліпідів, що вказує на розвиток оксидаційного стресу, викликаного тренуванням великого об’єму та інтенсивності. Встановлено також неістотне підвищення вмісту альдегідних і кетонових похідних оксидаційно змодифікованих протеїнів в еритроцитах, що, вочевидь, пов’язано з окиснювальною модифікацією молекул гемоглобіну під впливом активних форм кисню, які утворються в результаті інтенсивних фізичних навантажень. Натомість після фізичних навантажень вміст альдегідних похідних оксидаційної модифікації протеїнів плазми коней істотно знизився, що свідчить про розвиток ефективних адаптаційних реакцій в їх організмі шляхом інтенсифікації протеолітичної активності під впливом систематичних тренувань. Проведений кореляційний аналіз між вмістом маркерів оксидаційного стресу показав залежності в обмеженні розвитку оксидаційного стресу за рахунок активації антиоксидантної активності у тренованих коней після тренінгу. Істотне зменшення активності амінотрансфераз у крові спортивних коней після фізичних навантажень вказує на високий рівень їх тренованості, а істотне підвищення вмісту лактату відображає інтенсивність і напрям перебігу аеробно-анаеробних реакції під час тренувань та вказує на рівень енергетичного внеску анаеробного гліколізу у загальний обсяг енергопостачання м’язової діяльності триборних коней.

Ключові слова: ТРИБОРСТВО, ОКСИДАЦІЙНИЙСТРЕС, АМІНОТРАНСФЕРАЗИ, ЛАКТАТ, ПІРУВАТ, СПОРТИВНІ КОНІ, ФІЗИЧНІ НАВАНТАЖЕННЯ, СИСТЕМАТИЧНИЙ ТРЕНІНГ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search