Вплив ентеросорбентів на активність NO-синтази у клітинах щурів за умов введення афлатоксину В1

Х.М.Головчак1,І. в. Панчук1, Г.Л.Антоняк1, 2, О. Є. Возна3

halyna_antonyak@yahoo.com; ch_golovchak@inenbiol.com.ua

1Інститут біології тварин НААН,
вул. Стуса, 38, Львів, 79034, Україна

2Львівський національний університет імені Івана Франка,
вул. Саксаганського, 1, Львів, 79005, Україна

3 Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького,
вул. 
Пекарська, 50, Львів, 79010, Україна

Афлатоксин В1 (AFB1) є одним із найшкідливіших природних токсинів, які часто забруднюють зернові культури і тваринні корми. За умов надходження AFB1 в організм тварин відбуваються порушення різних ланок метаболізму в клітинах крові та інших тканин і органів. Однак вплив афлатоксину В1 на систему синтезу оксиду нітрогену (NO) ендогенного чинника, який бере участь у механізмах регуляції клітинних функцій, вивчений недостатньо. Синтез NO з L-аргініну відбувається за участю різних ізоформ NO-синтази (NOS), які функціонують у клітинах тварин і людини. Метою роботи було з’ясувати вплив AFB1 на загальну активність NO-синтаз в еритроцитах, клітинах нирки та слизової оболонки тонкого кишечника щурів і дослідити ефективність ентеросорбентів «Вітакорм-РЕО» та «Вітакорм-Ацидус» у корекції зумовлених афлатоксином змін у системі синтезу оксиду нітрогену.

Дослідження проводили на білих щурах-самцях з масою тіла 250 г, яких поділили на 6 груп. Перша група була контрольною. Щурам 2-ї групи вводили внутрішньошлунково афлатоксин В1 (15мкг/кг маси) щодоби впродовж 14 діб. Тваринам 3-ї та 4-ї груп вводили AFB1 разом із препаратами «Вітакорм-РЕО» та «Вітакорм-Ацидус» відповідно. Щурам 5-ї і 6-ї груп давали з кормом лише зазначені ентеросорбенти.

У процесі досліджень установлено, що розвиток експериментального афлатоксикозу в організмі тварин супроводжується зміною загальної активності клітинних NO-синтаз. На 7-му добу введення AFB1 цей показник в еритроцитах крові щурів збільшується на 70 %, а на 14-ту добу на 30 %. Активність NOS у клітинах нирки тварин, котрим вводили афлатоксин, на 7-му і 14-ту доби експерименту збільшилась, відповідно, в чотири і два рази порівняно з показниками в контрольній групі. Загальна активність NO-синтаз зростала і в клітинах слизової оболонки тонкого кишечника щурів, хоча й меншою мірою, ніж у клітинах нирки та еритроцитах. Показано, що застосування ентеросорбентів «Вітакорм-РЕО» та «Вітакорм-Ацидус» нормалізує активність NO-синтаз у досліджуваних клітинах, причому «Вітакорм-РЕО» є ефективнішим чинником для профілактики зумовлених афлатоксином порушень, ніж «Вітакорм-Ацидус».

Ключові слова: афлатоксин В1, NO-синтази, нітрити, ентеросорбенти, щури

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search