ОЦІНКА ЗАКОНОМІРНОСТЕЙ ІНТЕНСИВНОСТІ РОСТУ МЯСО-ЯЄЧНИХ  КУРЕЙ РІЗНОГО ГЕНЕТИЧНОГО ПОХОДЖЕННЯ

В. П. Хвостик

lab29@rambler.ru

Інститут тваринництва НААН, вул. 7-ї Гвардійської Армії, 3, м. Харків,

62404, Україна

Використані в дослідженнях параметри інтенсивності росту (індекс інтенсивності формування, індекс рівномірності росту, індекс напруги росту) дали змогу провести оцінку ростових процесів у м’ясо-яєчних курей різного генетичного походження на ранньому етапі онтогенетичного розвитку. За використання цих критеріїв росту проведено оцінку закономірностей розвитку птиці, що характеризують його рівномірність і напруженість в період вирощування ремонтного молодняку, досліджено генотипові особливості рівномірного формування молодняку дослідних груп, виявлено групи птиці з більш рівномірним напруженим ростом.

Встановлені високі позитивні коефіцієнти кореляції між використаними параметрами інтенсивності росту та живою масою курей дали змогу визначити більш інформативні з них, за допомогою яких можна виявляти птицю з високою енергією росту на початковому етапі вирощування й інтенсивно використовувати її в селекційній роботі на поліпшення живої маси всієї популяції.

У м’ясо-яєчних курей створеної синтетичної популяції визначено максимальні значення індексу інтенсивності формування (∆t=0,4600), індексу рівномірності росту (Ір=17,8740) та індексу напруги росту (Ін=9,2007). Це свідчить про те, що у цієї птиці висока енергія формування, вона швидше досягає дорослого стану за однакових умов утримання і годівлі порівняно з іншою птицею. Вона характеризується кращим поступовим рівномірним розвитком внутрішніх органів, у неї високий напружений ріст систем і органів організму. Високі значення середньодобових і відносних приростів живої маси м’ясо-яєчних курей добре кореспондується з високою їх живою масою у 17-тижневому віці. І визначені коефіцієнти кореляції підтверджують збільшення живої маси птиці за зростання величини цих параметрів (r=0,6320–0,6427).

З отриманих результатів досліджень видно, що схрещування птиці різноякісного генетичного матеріалу, отриманого за ввідного та зворотного схрещувань, дало змогу створити якісно нову високопродуктивну гетерогенну вітчизняну популяцію м’ясо-яєчних курей з високим генетичним потенціалом.

Встановлений високий корелятивний зв’язок між параметрами інтенсивності росту та живою масою курей у 17-тижневому віці (r=0,4167–0,6447) свідчить про можливість застосування індексів формування, рівномірності та напруги росту у практичній селекції з м’ясо-яєчними курми на покращення їх живої маси на ранньому періоді вирощування.

Ключові слова: М’ЯСО-ЯЄЧНІ КУРИ, ІНТЕНСИВНІСТЬ ФОРМУВАННЯ, ІНДЕКС НАПРУГИ РОСТУ, ІНДЕКС РІВНОМІРНОСТІ РОСТУ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search