ВМІСТ СТЕРОЇДНИХ ГОРМОНІВ В КРОВІ КІШОК ЗАЛЕЖНО ВІД ВІКУ ТА ПОРОДИ

Ю. В. Щербакова

julia-b@ukr.net

Одеський державний аграрний університет,
вул. Пантелеймонівська, 13, м. Одеса, 65012, Україна

У статті порівнюється кількісний вміст стероїдних гормонів — естрадіолу, прогестерону та рівень кортизолу протягом фолікулярної та лютеїнової фаз статевого циклу залежно від віку та породи домашніх кішок.

У віці 4–6 місяців рівень статевих стероїдів суттєво не відрізняється між породними та непородними кішками. У віці 7–12 місяців відбувається статеве дозрівання і концентрація естрадіолу під час фолікулярної фази стає вищою в 3,59–3,81 разу, ніж у групі тварин 4–6-місячного віку. Також його вміст у 7–12-місячних породних кішок під час фолікулярної фази був на 5,77 % вищим, ніж у непородних. Після досягнення статевої зрілості рівень естрадіолу збільшується у 4,72–5,05 разу. У віці від 13 до 60-ти місяців концентрація естрадіолу в 4,72–5,05 разу перевищує базовий рівень. Концентрація прогестерону в сироватці крові непородних кішок віком 4–6 місяців під час лютеінової фази статевого циклу в 1,72 разу вища за цей показник у породних кішок. Рівень прогестерону в лютеїновій фазі статевого циклу у кішок віком 7–12 місяців був у 18,1–20,0 разу більша, аніж у кішок 4–6-місячного віку. Концентрація прогестерону в сироватці крові кішок, старших за 7 місяців, в лютеїновій фазі статевого циклу суттєво не відрізнялася між кішками різних порід. Максимальна його концентрація зафіксована у віці 13–60 місяців. У непородних кішок віком 5–9 років концентрація естрадіолу під час фолікулярної фази статевого циклу була меншою в 1,12 разу, ніж у кішок віком 7–12 місяців. У непородних кішок віком 61–108 місяців під час фолікулярної фази концентрація естрадіолу в 1,2 разу вища, ніж у породних. У породних кішок цієї вікової групи теж простежувалося зниження концентрації естрадіолу в 1,23 разу. Статеве дозрівання кішок перебігає на тлі підвищеного рівня кортизолу. Водночас зміни його концентрації протягом статевого циклу не виявили.

Ключові слова: ЕСТРАДІОЛ, ПРОГЕСТЕРОН, КОРТИЗОЛ, СИРОВАТКА КРОВІ, ФОЛІКУЛЯРНА ФАЗА, ЛЮТЕЇНОВА ФАЗА, СТАТЕВИЙ ЦИКЛ, СТАТЕВЕ ДОЗРІВАННЯ, ПОРОДНІ КІШКИ, НЕПОРОДНІ КІШКИ

скачати повний текст статті в форматі PDF

gslogoICLOGO

cr

nbuv

WorldCat Logo

oa

Search