ВМІСТ КАТЕПСИНУ В У ПЕЧІНЦІ РАЙДУЖНОЇ ФОРЕЛІ (ONCORHYNCHUS MYKISS) В ДИНАМІЦІ ВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ

М.І. Майстренко, Л.П. Драган, Ю.П. Рудь

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Інститут рибного господарства НААН, вул. Обухівська, 135, м. Київ, 03164, Україна

Біохімічні аспекти патогенезу вірусу інфекційного панкреатичного некрозу форелі (IPNV), збудником якого є вірус роду Aquabirnavirus родини Birnaviridae, в тканинах райдужної форелі практично не вивчені. Наявні в науковій літературі дані свідчать про те, що у риб, як і у теплокровних тварин, розвиток багатьох інфекційних захворювань супроводжується активацією протеолітичних процесів. Вважають, що пошкодження лізосом і частковий вихід протеолітичних ферментів у цитозоль є найбільш ранньою подією в інфікованих клітинах.

Відомо, що печінка це орган де постійно відбуваються активні процеси регенерації пошкоджених гепатоцитів, які тісно пов’язані з активацією біохімічних реакцій у лізосомах. Враховуючи той факт, що в клітинах печінки відбувається знешкодження та біоакумуляція різноманітних ксенобіотиків, у тому числі і вірусів, метою роботи було вивчити активність катепсину В у печінці цьоголіток райдужної форелі, уражених вірусом інфекційного панкреатичного некрозу.

Проведені експериментальні дослідження показали, що вірус інфекційного панкреатичного некрозу сприяє активації катепсину В у гомогенатах печінки райдужної форелі, що призводить до розпаду білків у інфікованих клітинах. Деградація білків обумовлена посиленням автолітичних процесів, до яких залучені лізосомальні протеїнази, однією з яких є катепсин В. Активація катепсину В виникає внаслідок пошкодження цілісності лізосомальної мембрани з подальшим порушенням компартменталізації ферментів, що призводить до вивільнення та зміни у функціонуванні тіолзалежних протеїназ. Аналізи отриманих результатів підтверджують участь ферментів лізосом у розвитку реакції організму на дію вірусу інфекційного панкреатичного некрозу райдужної форелі.

Ключові слова: IPNV, КАТЕПСИН В, ПЕЧІНКА, РАЙДУЖНА ФОРЕЛЬ

скачати повний текст статті в форматі PDF

gslogo

ICLOGO

cr

nbuv

ouci0

WorldCat Logo

oa

Search