КЛАСИЧНА ЧУМА СВИНЕЙ СЕРЕД ПОПУЛЯЦІЇ ДИКИХ І ДОМАШНІХ ТВАРИН

І. Ю. Муштук

mushtuk@ukr.net

Інститут ветеринарної медицини НААН, вул. Донецька, 30, м. Київ, 03151, Україна

           

Класична чума свиней (КЧС) — висококонтагіозне вірусне захворювання всіх вікових груп і порід домашніх і диких свиней, що характеризується при гострому перебігу лихоманкою постійного типу, септицемією та анемією, гострим катаральним або крупозно-геморагічним гастроентеритом, а при підгострому та хронічному перебігу — крупозною або крупозно-геморагічною пневмонією та дифтеритичним або фолікулярно-виразковим колітом. З економічної точки зору КЧС є одним з найнебезпечніших інфекційних вірусних захворювань домашніх і диких свиней, оскільки захворюваність може досягати 100 %, а смертність — 80–100 %. Багато затрат і часу витрачається на проведення профілактичних та карантинних заходів, такі як дезінфекції, вакцинації та інших, на додаток до фактичних збитків, які можуть виникнути в епізоотичній ситуації серед поголів'я свиней.Повідомлення міжнародного епізоотичного бюро свідчать, про те, що нині хвороба зустрічається більше, ніж в 60 країнах на усіх континентах. КЧС була інтенсивно вивчена в останні декілька років, запропоновані вакцини і методи діагностики, проте, повної ліквідації хвороби не досягнуто.

           У статті наведені дані за 10-річний період щодо серологічного моніторингу КЧСсеред диких свиней урізних регіонах України.

            Стаття представляє міжнародну й українську дані про епізоотичну ситуацію щодо циркуляції збудника класичної чуми серед популяцій диких і домашніх свиней, які в свою чергу дають можливість своєчасно прогнозувати епізоотичну ситуацію, для запобігання будь-якої біологічної небезпеки серед стада свиней.

Ключові слова: КЛАСИЧНА ЧУМА СВИНЕЙ, ДОМАШНІ СВИНІ, ДИКІ СВИНІ, МОНІТОРИНГ, ПОПУЛЯЦІЯ, ЕПІЗООТИЧНА СИТУАЦІЯ

скачати повний текст статті в форматі PDF

gslogo

ICLOGO

cr

nbuv

ouci0

WorldCat Logo

oa

Search