Вплив протипаразитарного препарату «Клозаверм-А» на деякі біохімічні показники крові корів з змішаною інвазією

О. Л. Тішин, К. О. Висоцька-Калинюк

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Державний науково-дослідний контрольний інститут ветеринарних препаратів

та кормових добавок, вул. Донецька, 11, Львів, 79019, Україна

            Метою роботи було вивчення впливу препарату «Клозаверм-А» на деякі біохімічні показники крові корів з змішаною інвазією. В досліді були використані корови масою тіла 450–550 кг. Перед введенням препарату корів обстежили копроовоскопічним методом послідовних промивань на наявність яєць фасціол та методом Флюллеборна на наявність яєць шлунково-кишкових нематод. Інтенсивність інвазії визначали методом Трача. З тварин у яких не виявили яєць гельмінтів сформували контрольну групу, а в корів у яких виявили збудники змішаної інвазії створили дві дослідні групи. Коровам однієї з дослідних груп вводили протипаразитарний препарат «Клозаверм-А» одноразово внутрім’язово у дозі 0,5 мл на 10 кг маси тіла. У тварин на 14 та 21 доби після введення препарату з яремної вени відбирали кров, з дотриманням правил септики та антисептики, і за загальноприйнятими методиками проводили біохімічні дослідження для вивчення впливу «Клозаверму-А» на організм.

            Встановлено, що на 14 та 21 добу після введення препарату «Клозаверм-А» у корів були виявлені ознаки підсилення активності аспартатамінотрансферази на тлі низької активності лужної фосфатази. Такі зміни активності вищевказаних ензимів крові могли бути пов`язані з порушенням серцевої діяльності та печінки на тлі інтоксикації викликаної як гельмінтами, так і впливом протипаратзитарного препарату. Але у корів, оброблених «Клозавермом-А» внаслідок знищення гельмінтів покращився білковий обмін порівняно з необробленими тваринами, у яких відбулось на 14 добу досліджень вірогідне підвищення, порівняно до контролю, β- і γ-глобулінів, а на 21 добу — α2-глобулінів, що вказувало на порушення у даних тварин функції печінки на тлі інвазії.

            Ключові слова: «КЛОЗАВЕРМ-А», КОРОВИ, ЗМІШАНІ ІНВАЗІЇ, БІОХІМІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ КРОВІ, ЗАГАЛЬНИЙ ПРОТЕЇН, АЛЬБУМІНИ, ГЛОБУЛІНИ, АСПАРТАТАМІНОТРАНСФЕРАЗА, АЛАНІНАМІНОТРАНСФЕРАЗА, ЛУЖНА ФОСФАТАЗА

скачати повний текст статті в форматі PDF

gslogo

ICLOGO

cr

nbuv

ouci0

WorldCat Logo

oa

Search