ВПЛИВ МЕТІФЕНУ НА АКТИВНІСТЬ АНТИОКСИДАНТНОЇ ТА ІМУННОЇ СИСТЕМИ ЗАХИСТУ ОРГАНІЗМУ ПОРОСЯТ ЗА НІТРАТНОГО НАВАНТАЖЕННЯ

Х. Я. Леськів, Д. Ф Гуфрій

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З.Гжицького, вул. Пекарська, 50, м. Львів, 79010

Завданням було вивчити та проаналізувати динаміку показників антиоксидантної системи а саме ензимної ланки, та стану резистентності організму поросят, за нітратно-нітритного навантаження. Дослід проведено на поросятах великої білої породи тримісячного віку. Зразки крові служили матеріалом для досліджень. У крові визначали: загальну кількість Т- і В-лімфоцитів, загальну, фагоцитарну активність, інтенсивність фагоцитозу. У сироватці крові досліджували: активність глутатіонпероксидази, активність каталази, активність супероксиддисмутази, лізоцимну та бактерицидну активність сироватки крові, вміст циркулюючих імунних комплексів середньої молекулярної маси. При згодовувані тваринам нітрату натрію у дозі 0,3 гNO3‾/кг маси тіла один раз на добу протягом місяця спостерігалось виснаження антиоксидантної системи захисту організму тварин. У результаті досліджень встановлено імуносупресивну дію нітратів на організм поросят, що характеризувалось зниженням загальної кількості Т- і В-лімфоцитів, фагоцитарної активості, інтенсивності фагоцитозу та зростанням циркулюючих імунних комплексів.

Встановлено, вплив антиоксиданту Метіфену, котрий при задаванні у корм в дозі 0,9 мг/кг тв., позитивно впливає на стан антиоксидантної та імунної системи при нітратному навантаженні. У наших дослідженнях це проявлялося зростанням показників ензимної ланки антиоксидантної системи а саме: супероксиддисмутази, глутатіонпероксидази та каталази організму поросят та підвищенням резистентності. Проведенні дослідження дали можливість глибше вивчити вплив нітратів і нітритів на організм поросят та внести відповідні доповнення до поняття механізмів хронічного нітратно-нітритного токсикозу тварин із врахуванням стану антиоксидантної системи та імунної системи.

Ключові слова: АНТИОКСИДАНТНА СИСТЕМА, МЕТІФЕН, НІТРАТНО-НІТРИТНЕ НАВАНТАЖЕННЯ

скачати повний текст статті в форматі PDF

gslogo

ICLOGO

cr

nbuv

ouci0

WorldCat Logo

oa

Search