показники стану біополімерів сполучної тканини  У сироватці крові коней різних фізіологічних груп

М. І. Карташов, О. П. Тимошенко, Д. В. Кібкало, К. В. Скрипова

diagnost_96@ukr.net

харківська державна зооветеринарна академія,
смт Мала Данилівка, Дергачівський район, Харківська область, 62341, Україна

Проведено порівняльний аналіз показників стану біополімерів сполучної тканини у сироватці крові клінічно здорових лошат різного віку, конематок та жеребців. За результатами клінічного дослідження сформовано чотири групи тварин: І група — лошата віком 4–6 місяців, ІІ група — лошата віком 1–1,5 роки, ІІІ група — конематки та IV група — жеребці.

У тварин проводили відбір крові для отримання сироватки та її подальшого біохімічного дослідження. У сироватці крові визначали вміст загального білка, холестеролу, сечовини, креатиніну, активність АсАТ та вміст показників стану біополімерів сполучної тканини в сироватці крові, загальних хондроїтинсульфатів (ХСТ) та фракцій глікозаміногліканів (ГАГ).

Встановлено вірогідно вищий на 54 % вміст загальних ХСТ у лошат 4–6-місячного віку (0,17±0,016 г/л), найнижчий рівень ХСТ був у жеребців (0,079±0,004 г/л). Рівень першої фракції ГАГ — хондроїтин-6-сульфату був однаковим у всіх групах. Рівень другої фракції ГАГ — хондроїтин-4-сульфату був вірогідно нижчим у лошат у віці 1–1,5 роки. Вміст третьої фракції ГАГ, у складі якої міститься компонент базальних мембран паренхіматозних органів — гепарансульфат, у лошат, незалежно від віку, був вищим, ніж у конематок та жеребців (Р<0,01).

Вміст хондроїтинсульфатів та окремих фракцій ГАГ у сироватці крові коней різного віку та статі відображає у тканинах скелету та базальних мембранах паренхіматозних органів ступінь катаболізму та синтетичних реакцій, які інтенсивніше відбуваються у лошат у віці 2–6 місяців.

Ключові слова: Коні, вік, сироватка крові, біохімічні дослідження, хондрОїтинсульфати, фракції глікозаміногліканів

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search