an1

СТАН СИСТЕМИ АНТИОКСИДАНТНОГО ЗАХИСТУ ОРГАНІЗМУ ТІЛЬНИХ КОРІВ ЗА УМОВ ТЕХНОГЕННОГО НАВАНТАЖЕННЯ ТА ДІЇ КОРИГУЮЧИХ ЧИННИКІВ

 

Н. А. Брода1, Д. І. Мудрак1, О. І. Віщур1, М. І. Рацький1,

 Н. М. Лешовська1, І. В. Соловодзінська2

 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 1Інститут біології тварин НААН, вул. В. Стуса, 38; м. Львів, 79034, Україна

 

2Львівський національний аграрний університет, вул. В. Великого, 1; м. Дубляни, Львівська область, 80381, Україна

 

Життєздатність та резистентність новонароджених телят значною мірою залежить від ефективності функціонування імунної й антиоксидантної систем корів, особливо в останній період тільності. Цим зумовлена актуальність розроблення нових імунотропних засобів, які володіють антиоксидантними та імуномодулюючими властивостями з метою підвищення імунобіологічної реактивності організму корів та їх телят.

 Дослідження проведено на двох групах корів останнього місяця тільності, які за принципом аналогів були розділені на контрольну та дослідну групи по 5–7 тварин у кожній та народжених від них телят. Коровам дослідної групи за 30 та 14 діб до передбачуваних родів внутрішньом’язово вводили ліпосомальний препарат, у склад якого входили токоферолу ацетат, сквален, лецитин, L-метіонін, L-аргінін, натрію селеніт, олії з плодів розторопші, обліпихи та насіння льону, дозою 0,04 мл/кг маси тіла тварини. Тваринам контрольної групи аналогічно у вищевказані періоди вводили ізотонічний розчин натрію хлориду.

 Встановлено, що у корів контрольної групи, які знаходилися у зоні техногенного навантаження, спричиненого системою вуглевидобутку, із збільшенням терміну вагітності зростає активність процесів пероксидації (ПОЛ). Про це свідчить більший вміст гідроперекисів ліпідів і ТБК-активних продуктів у крові корів за 14 діб до отелення, ніж за місяць до передбачуваних родів (p<0,05).

 Дворазове парентеральне введення коровам останнього місяця тільності ліпосомальної емульсії призводить до зниження інтенсивності ПОЛ в їхньому організмі. Зокрема, у крові корів дослідної групи, порівняно до контрольної, за 14 та 7 діб до отелення виявлено менший вміст гідроперекисів ліпідів і ТБК-активних продуктів (p<0,05–0,01). У крові одержаних від корів дослідної групи телят у 3-добовому віці зафіксовано нижчий вміст ТБК-активних продуктів (p<0,05). У корів дослідної групи, порівняно до контрольної, встановлено більший вміст відновленого глутатіону в еритроцитах на всіх стадіях дослідження і вищу глутатіонпероксидазну активність у плазмі крові за 7 діб до родів (p<0,05). Встановлено більший вміст відновленого глутатіону в еритроцитах крові телят, одержаних від корів дослідної групи, порівняно до контрольної (p<0,05).

 

Ключові слова: КОРОВИ, ТЕЛЯТА, ВАЖКІ МЕТАЛИ, СИСТЕМА АНТИОКСИДАНТНОГО ЗАХИСТУ, ТБК-АКТИВНІ ПРОДУКТИ, ГІДРОПЕРЕКИСИ ЛІПІДІВ, ВІДНОВЛЕНИЙ ГЛУТАТІОН, ГЛУТАТІОНПЕРОКСИДАЗНА АКТИВНІСТЬ, БІОЛОГІЧНО АКТИВНІ РЕЧОВИНИ


скачати повний текст статті в форматі PDF

Search