НАНОБІОТЕХНОЛОГІЇ. СУЧАСНІСТЬ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ
В. В. Влізло, Р. Я. Іскра, Р. С. Федорук
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Інститут біології тварин НААН,
вул. В. Стуса, 38, м. Львів, 79034, Україна
У статті аналізуються результати та перспективи розвитку досліджень із нанобіотехнології та застосування наноматеріалів у біології, гуманній та ветеринарній медицині. Розкрито шляхи та методи вивчення структурних змін, біологічних і біофізичних процесів у природних біологічних об’єктах та їх системах за дії наноматеріалів. Аналізується використання хелатів на основі наночастинок біогенних металів у харчових і кормових добавках; застосування нанобіотехнологічних методів діагностики хвороб людини і тварин; конструювання наноносіїв лікарських препаратів та ад’ювантів вакцин; вплив наночастинок металів на життєздатність гамет, репродуктивну функцію та резистентність організму тварин.
Показано роль провідних інститутів Національної академії наук України та Національної академії аграрних наук України, зокрема Інституту біології тварин НААН, у формуванні і виконанні пріоритетних напрямів нанобіотехнологічних досліджень та їх розвитку в Україні. Аналізується сучасний стан і перспективи розвитку нанотехнологій у біології, медицині та ветеринарії. Вказується на потребу розширення нанобіотехнологічних досліджень з фундаментальних напрямів, формування на їх основі пріоритетних інноваційних державних програм, залучення сучасної матеріально-технічної бази та обладнання у провідних наукових і науково-методичних центрах, підготовки з цих напрямів вчених вищої кваліфікації, їх стажування у провідних міжнародних наукових центрах.
Важливою умовою подальшого поступу у розвитку нанобіотехнології в Україні може бути визнання цього напряму стратегічним інноваційним пріоритетом для науковців НАН України і НААН та інших академій, міністерств і відомств з державною підтримкою на всіх рівнях, комплексності виконання таких досліджень, ефективного захисту і збереження прав на об’єкти інтелектуальної власності, їх комерціалізацію, своєчасну апробацію та впровадження одержаних розробок.
Ключові слова: НАНОБІОТЕХНОЛОГІЇ, НАНОБІОМАТЕРІАЛИ, НАНОЧАСТИНКИ, АД’ЮВАНТИ, ПРЕПАРАТИ