an1

ІМУНОФЕНОТИПОВИЙ ПРОФІЛЬ МУЛЬТИПОТЕНТНИХ СТОВБУРОВИХ КЛІТИН КІСТКОВОГО МОЗКУ КРОЛІВ НА ПІЗНІХ ПАСАЖАХ INVІTRO

М. О. Малюк

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Національний університет біоресурсів і природокористування України, вул. Героїв оборони, 15; Київ, 03041, Україна

Незважаючи на велику зацікавленість щодо соматичних стовбурових клітин кісткового мозку тварин у зв’язку з їх мультипотентністю, пластичністю, простотою отримання і використання, загальноприйнятих методів їх виділення із тканин не існує. У різних лабораторіях використовують різні методи отримання і очистки стовбурових клітин, які ґрунтуються на селекції за розміром, властивостю прикріплятися до пластику і скла, експресією відповідних поверхневих антигенів, у зв’язку із чим отриманні клітинні популяції суттєво відрізняються за своїми біологічними характеристиками.

Виділення і характеристика стовбурових клітин кісткового мозку потребує розробки специфічних маркерних антигенів. У цьому напрямі проведена велика робота, в результаті якої напрацьовано багато моноклональних антитіл. Незважаючи на це, отримання «чистих» популяцій мультипотентних стовбурових клітин за допомогою одного маркеру залишається нездійсненною мрією.

Разом з тим, залишається відкритим питання про те, чи є стовбурові клітини тваринного організму гетерогенними на пізніх пасажах під час in vitro культивування, оскільки практично всі дослідження, які стосуються CD-рецепторного апарату стовбурових клітин, проведені під час культивування клітин на ранніх пасажах.

Для проведення експериментальних досліджень мультипотентні стовбурові клітини отримували із кісткового мозку трубчатих кісток кроля. Одержану клітинну масу культивували у стандартному середовищі. Мікроскопічний аналіз культури здійснювали за допомогою інвертованого мікроскопа Axiovert 40 (Карл Цейс).

При проведенні імуноцитохімічних досліджень з метою вивчення експресії специфічних маркерів, використовували мультипотентні СК кісткового мозку кроля на сьомому, дванадцятому і вісімнадцятому пасажах. Для вивчення імунофенотипового профілю визначали експресію білків асоційованих із проліферацією і клітинним циклом, апоптозом, а також клітинної адгезії і цитоскелету.

Проведені імуноцитохімічні дослідження свідчать, що мультипотентні стовбурові клітини кісткового мозку кролів, які культивуються у стандартному поживному середовищі, на пізніх пасажах експресують маркери мезенхімальних і епітеліальних клітин, що підтверджує їх гетерогенність та пластичність. Встановлено, що на пізніх пасажах домінують клітини, які експресують маркери мезенхімального походження.

Ключові слова: МУЛЬТИПОТЕНТНІ СТОВБУРОВІ КЛІТИНИ, КІСТКОВИЙ МОЗОК, МОНОКЛОНАЛЬНІ АНТИТІЛА, ІМУНОЦИТОХІМІЧНИЙ АНАЛІЗ, ЯДЕРНІ БІЛКИ, Е-КАДГЕРИН, N-КАДГЕРИН, АКТИН, ВІМЕНТИН

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search