an1

ПОКАЗНИКИ БІЛКОВОГО ОБМІНУ У КОРІВ, ХВОРИХ НА КЕТОЗ

І.М.Петрух

i_petruh@inenbiol.com.ua

Інститут біології тварин НААН, м. Львів, 79034, вул. Стуса, 38


У роботі представлено аналіз показників білкового обміну клінічно здорових та хворих на кетоз корів. Дослідження проведено на високопродуктивних (понад 8000л молока за лактацію) коровах молочної чорно-рябої породи, віком 2-5 років. На основі клінічного огляду корів та експрес-діагностики на вміст кетонових тіл у їх сечі, формували дві групи: клінічно здорові та хворі на кетоз. У крові усіх піддослідних корів визначали вміст загального білка, білкових фракцій, сечовини та концентрацію вільних амінокислот.

Встановлено, що при кетозі у крові тварин зростає (р<0,001) вміст загального білка, β- та γ-глобулінів і знижується (р<0,001) кількість альбумінів. Збільшення вмісту загального білка та β- і γ-глобулінів разом із зменшенням альбумінів у хворих корів спричиняє диспротеїнемію, яка характеризується зниженням білкового коефіцієнта до критичних величин. Одночасно, у хворих тварин підвищується (р<0,01, р<0,05) використання кетогенних амінокислот (лейцин, лізин, фенілаланін, триптофан, тирозин), знижується (р<0,01) глюкогенних (валін ізолейцин) та зростає (р<0,05) вміст сечовини.

Ключова роль у регулюванні обміну речовин і енергії в тваринному організмі належить печінці. Зміни у білковому обміні хворих тварин вказують на ураження печінки із посиленням її детоксикаційної функції, а саме, нейтралізація надмірно утвореного аміаку, про що свідчить високий (7,04±0,42 ммоль/л) вміст сечовини у їх крові.

Встановлені показники амінокислотного обміну можуть бути додатковими тестами діагнозу субклінічного кетозу у корів.

Ключові слова: КОРОВИ, ПЕЧІНКА, КЕТОЗ, ЗАГАЛЬНИЙ БІЛОК, ФРАКЦІЇ БІЛКІВ, АМІНОКИСЛОТИ, СЕЧОВИНА

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search