ДИНАМІКА ТИТРІВ АНТИТІЛ У СВИНЕЙ РІЗНИХ ТИПІВ ВИЩОЇ НЕРВОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЗА ДІЇ БІОЛОГІЧНОГО ПОДРАЗНИКА

А. В. Трокоз

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Національний університет біоресурсів і природокористування України, Україна, м. Киев–03041, вул. Героїв Оборони, 15

Вивчали вплив типу вищої нервової діяльності на прояви специфічного імунітету, за дії біологічного подразника, у ремонтних свинок породи ландрас. Було сформовано 4 дослідні групи тварин: сильного врівноваженого рухливого типу вищої нервової діяльності, сильного врівноваженого інертного, сильного неврівноваженого та слабкого, по 8 голів у кожній. Після цього свинок вакцинували проти вірусу респіраторно-репродуктивного синдрому свиней (РРСС), ревакцинували через 28 діб. До вакцинації, через 3, 7, 14, 21, 28 діб після неї та через 3, 7, 14, 21, 28 діб після ревакцинації в усіх тварин встановлювали титр антитіл до вірусу РРСС імуноферментним методом.

Дослідженнями встановлено, що найбільш реактивними до впливу біологічного подразника є тварини сильного врівноваженого рухливого типу вищої нервової діяльності. Антитіла до вірусу РРСС в їх організмі утворюються найінтенсивніше, що вірогідно перевищує показники антитілоутворення у представників інших типів вищої нервової діяльності. Найменшим рівнем імунітету проти РРСС володіють тварини слабкого типу вищої нервової діяльності. Проміжне положення займають свині сильного врівноваженого інертного та сильного неврівноваженого типів нервової системи. Вплив типу вищої нервової діяльності на формування імунітету у свиней підтверджено кореляційним і дисперсійним аналізом одержаних результатів.

Обговорюється доцільність врахування особливостей типу ВНД кожної тварини, зокрема співвідношення сили, врівноваженості та рухливості процесів збудження і гальмування в корі головного мозку у свиней при проведенні профілактичних щеплень.

Ключові слова: СВИНІ, УМОВНО-РЕФЛЕКТОРНА ДІЯЛЬНІСТЬ, ТИП НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ, БІОЛОГІЧНИЙ ПОДРАЗНИК, РЕСПІРАТОРНО-РЕПРОДУКТИВНИЙ СИНДРОМ СВИНЕЙ, СПЕЦИФІЧНИЙ ІМУНІТЕТ, ТИТР АНТИТІЛ

скачати повний текст статті в форматі PDF

© 2016 Біологія тварин науковий журнал

Search