an1

АНАЛІЗ ВПЛИВУ ХРОНІЧНОГО НИЗЬКОДОЗОВОГО ІОНІЗУЮЧОГО ОПРОМІНЕННЯ НА MUS MUSCULUS ЛІНІЇ AF І ЇХ НАЩАДКІВ

О.В.Федорова, С.О.Костенко

fedorchenok@yandex.ua

Національний університет біоресурсів та природокористування України

м. Київ, вул. Героїв Оборони, 12-Б, корп.7-А, 03041, Україна


Аварія на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС), одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства. У результаті аварії впливу іонізуючого випромінювання зазнали території України, Росії та Білорусі. Дослідження наслідків на живі організми аварії на ЧАЕС, набули великої актуальності в останні десятиліття, оскільки навіть самі невеликі дози опромінення підвищують вірогідність виникнення мутацій

З метою оцінки впливу хронічного низькодозового іонізуючого опромінення проведено цитогенетичний аналіз Musmusculus лабораторної лінії Af, та їх нащадків (F1). Проведена діагностика викликаних радіацією генетичних порушень у організму, який безпосередньо зазнав впливу дії хронічного низькодозового іонізуючого опромінення, проаналізована ймовірність їх передачі генетичної нестабільності наступним поколінням.

Тварин утримували 1 місяць в умовах дії хронічного низькодозового іонізуючого опромінення (3,3 ± 0,1 мкГр/г), після чого їх протягом 10 днів спарювали. Проводили цитогенетичний аналіз Musmusculus з зони відчуження ЧАЕС. Цитогенетичні препарати виготовляли з кісткового мозку, який ми добували з стегнової кістки тварин. У кожної особини проаналізовано не менше 3000 клітин.

Виявлено, що внаслідок хронічної дії іонізуючого опромінення, у тварин спостерігається збільшення частоти клітин кісткового мозку з мікроядрами (5,9 ± 0,96 ‰) в порівнянні з контролем (4,20 ±0,16‰). У нащадків опромінених батьків виявили збільшення мітотичного індексу (4,5±0,33‰) в порівнянні з контролем (3,1±0,21 ‰). Дані різних авторів щодо трансгенераційної передачі нестабільності геному суперечливі, тому важливо проводити довготривалий моніторинг за життєдіяльністю організмів і їх нащадків на забрудненій території.

Ключові слова: МІКРОЯДРО, хронічне НИЗЬКОДОЗОВЕ ІОНІЗУЮЧЕ ОПРОМІНЕННЯ, мітотичний індекс, ЧАЕС, ГЕНОМ, ТРАНСГЕНЕРАЦІЙНА ПЕРЕДАЧА, ЦИТОГЕНЕТИЧНИЙ МОНІТОРИНГ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search