an1

ВМІСТ СТАТЕВИХ ГОРМОНІВ У КРОВІ ТА ВІДТВОРЮВАЛЬНА ЗДАТНІСТЬ СВИНОМАТОК ЗА ВИКОРИСТАННЯ ПРЕПАРАТУ НЕЙРОТРОПНОЇ МЕТАБОЛІЧНОЇ ДІЇ «ГЛЮТАМ 1М»

В. І. Шеремета, Л. М. Безверха

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Національний університет біоресурсів і природокористування України, вул. Героїв Оборони, 15; Київ, 43022, Україна

У попередніх дослідах, проведених у різні пори року, було встановлено, що згодовування глютаму 1М під час штучного осіменіння зумовлює поліпшення відтворювальної здатності свиноматок. Дослідження проводили з метою визначення динаміки концентрації прогестерорну та 17β-естрадіолу в крові свиноматок та їх відтворювальної здатності за згодовування препарату метаболічної нейротропної дії. Для досягнення мети досліду, свиноматок у статевій охоті відбирали за допомогою кнура-пробника, два рази на добу. Вибраних свиноматок розміщували в індивідуальних станках і двічі з проміжком у 18 годин штучно осіменяли розбавленою спермою. Були сформовані контрольна і дослідна групи свиноматок великої білої породи по 4 голови. У групи відбирали самок за чергою виявлення статевої охоти. Групи формували із свиноматок середньої вгодованості за принципом пар-аналогів за живою масою (190–200 кг), віком (19 місяців), походженням (пар-аналоги в ланцюгах були з однакових родин і осіменяли їх спермою кнурів з однієї лінії), фізіологічним станом організму (після другого опоросу і в один календарний день — один і той же день статевого циклу). Свиноматкам дослідної групи вранці під час годівлі додавали до корму препарат «Глютам 1М» у дозі 20 мл на 1–3-й день статевого циклу, або тричі, починаючи з наступного дня після першого осіменіння. Контрольним тваринам — 20 мл фізіологічного розчину. Кров для лабораторних досліджень відбирали з очного синуса свиноматок два рази, на 4 та 7 дні статевого циклу (другий та четвертий день після закінчення згодовування препарату). Відбір проб крові проводили вранці до годівлі тварин. Від кожної свиноматки відібрали по 20 мл крові. Сироватку отримували після відстоювання пробірок з кров’ю при кімнатній температурі. Сформований згусток крові в пробірці обводили тонкою спицею з нержавіючої сталі. Потім її обережно зливали в чисті пробірки і центрифугували протягом 30 хвилин при 3000 об/хв. Вміст статевих гормонів визначали за допомогою набору реактивів фірми Immunotech (Прага). Радіоімунологічне визначення прогестерону та 17β-естрадіолу проводили на гамма-лічильнику «Гамма 800» у ПП «Діагностика Плюс» (м.Житомир).

 

Встановлено, що в крові свиноматок великої білої породи на 7-й день статевого циклу концентрація прогестерону вірогідно збільшується майже у два рази порівняно з 4 днем. У контрольних свиноматокна 4 день статевого циклу коефіцієнт кореляції між вмістом у крові прогестерону та 17β-естрадіолубув прямий високого ступеня r = 0,921 (р ≤ 0,95), а в досліднихзворотний помірного ступеня r = –0,735 (р ≤ 0,95). Згодовування свиноматкам препарату «Глютам 1М» впродовж трьох днів, починаючи з наступного дня після першого осіменіння, на 4, 7 день статевого циклу збільшує концентрацію в крові прогестерону та 17β-естрадіолу на 40,2, 18 та 8,3 %. При цьому в свиноматок вірогідно збільшуються заплідненість, багатоплідність та великоплідність, відповідно на 11,7, 12,6 та 5,4 %.

 

 

 

Ключові слова: СВИНОМАТКА, КРОВ, ПРОГЕСТЕРОН, 17β-ЕСТРАДІОЛ, ПРЕПАРАТ «ГЛЮТАМ 1М», ЗАПЛІДНЕНІСТЬ, ВЕЛИКОПЛІДНІСТЬ, БАГАТОПЛІДНІСТЬ, КОРЕЛЯЦІЯ, НЕЙРОТРОПНО-МЕТАБОЛІЧНА ДІЯ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search