КОМЕТ-АНАЛІЗ СТУПЕНЯ УШКОДЖЕННЯ ДНК ЛІМФОЦИТІВ КРОВІ ОДНОРІЧОК КОРОПА ЗА ДІЇ ЕКТОПАРАЗИТІВ

Ю.В. Лобойко, В.В. Стибель

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького, вул. Пекарська, 50, Львів, 79010, Україна

У статті представлені результати досліджень ступеня ушкодження ДНК лімфоцитів крові однорічок коропа за ураження ектопаразитами Lernaea cyprinacea, Dactylogyrus vastator та за змішаної інвазії. Підтвердженням мутагенних властивостей ектопаразитарної інвазії на організм хазяїна є результати вивчення її генотоксичного і цитотоксичного впливу на основі сучасного методу ДНК-комет на клітинах лімфоцитів крові коропів. Для перевірки даної гіпотези було проведене дослідження рівня фрагментованої ДНК у лімфоцитах однорічок коропа за дії ектопаразитів за допомогою методу ДНК-комет. Для цього було сформовано дванадцять груп риб по 6 особин у кожній, з різним ступенем інвазії. По чотири групи риб (контрольна та три дослідні) за ураження ектопаразитами Lernaea cyprinacea, Dactylogyrus vastator та за змішаної інвазії. За інвазії Lernaea cyprinacea у риб 3-ї дослідної групи апоптичні клітини лімфоцитів крові перевищували контрольний показник в 1,2 рази (Р<0,05). За ураження >0,26 екз./г м.т. (4-а дослідна група) відсоток «моменту хвоста» був у 3,4 рази вищим, ніж у контролі (Р<0,01). Кількість апоптичних клітин перевищувала у 1,2 рази цю величину у лімфоцитах крові контрольних риб (Р<0,01). Заураження риб дактилогірусами вірогідні зростання показників «моменту хвоста» та апоптичних клітин у лімфоцитах крові встановлено у риб 4-ї дослідної групи, а саме у 2,6 (Р<0,05) та 1,3 рази (Р<0,05), відповідно.

При дослідженні показника «моменту хвоста» у клітинах лімфоцитів за змішаної інвазії було встановлено вірогідне його зростання у риб 2-ї, 3-ї та 4-ї дослідних груп, відповідно у 2,3 рази (Р<0,05), 4,3 (Р<0,01) та 4,8 рази (Р<0,001). Водночас відмічали вірогідне зростання кількості апоптичних клітин у лімфоцитах крові риб 3-ї та 4-ї дослідних груп у 1,6 (Р<0,05) та 1,9 рази (Р<0,01).

У наших дослідженнях встановлено, що дія ектопаразитів на лімфоцити крові риб характеризувалася збільшенням показника «моменту хвоста» і кількості апоптичних клітин поряд із зростанням ступеня інвазії. Ектопаразити виявляють генотоксичну та цитотоксичну дію на лімфоцити крові риб, спричинюють зростання одноланцюгових розривів лужно-лабільних сайтів ядерної молекули ДНК, апоптичних клітин у лімфоцитах крові, яке є прямо пропорційним зростанню кількості ектопаразитів.

Ключові слова: ДНК-КОМЕТ, МОМЕНТ ХВОСТА, АПОПТИЧНІ КЛІТИНИ, ЛІМФОЦИТИ, ОДНОРІЧКИ КОРОПА, ЕКТОПАРАЗИТИ, LERNAEA CYPRINACEA, DACTYLOGYRUS VASTATOR

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search