ФІЗІОЛОГО-БІОХІМІЧНИЙ СТАТУС ТА РИБНИЦЬКІ ПОКАЗНИКИ ЦЬОГОЛІТОК ЛЮБІНСЬКОГО ЛУСКАТОГО КОРОПА, ЯКІ ВИРОЩУВАЛИСЬ ПРИ РІЗНОМУ ВМІСТІ ПРИРОДНОГО КОРМУ У РАЦІОНІ

А. Я. Тучапська1, О. М.Фріштак 1, Г. В. Качай2

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

1Інститут рибного господарства НААН,
вул. Обухівська, 135, м. Київ, 03164, Україна

2Львівська дослідна станція ІРГ НААН,
вул. Львівська, 11, смт Любінь Великий, 
81555, Україна

Відомо, що швидкість росту ставових риб і їх фізіологічний стан значною мірою залежать від наявності у раціоні природних кормів, які суттєво впливають на обмін речовин в організмі. Частку природного корму у раціоні цьоголіток коропа у період сезонного зниження кормової бази ставів можна підвищити шляхом підгодівлі культивованим зоопланктоном. Для з’ясування метаболічних ефектів підвищення вмісту природних кормів у раціоні цьоголіток коропа на основні системи організму риб, нами вивчались гематологічні показники цьоголіток, склад м’язових тканин та активність системи антиоксидантного захисту в печінці.

У дослідженнях використовували цьоголіток лускатого коропа (Cyprinus carpio L.) середньою масою 0,033–0,042 кг. Підвищений вміст природного корму у раціоні цьоголіток коропа в дослідних ставах забезпечили інтродукцією маточної культури ракоподібних в період залиття ставів та підгодівлею культивованим зоопланктоном протягом липня і серпня. Проведені дослідження показали вірогідно вищий вміст гемоглобіну на 23,1–23,4% (Р<0,01) та гематокриту на 8,8–15,8% (Р<0,01) у цьоголіток коропа при підвищенні вмісту природного корму у раціоні. Одночасно у цьоголіток із дослідних ставів відмічено вищий вміст сухої речовини у м’язах на 6,57,4 % (Р<0,01) за рахунок зростання вмісту протеїну на 5,56,9 % (Р<0,01) та жиру на 13,115,8 % (Р<0,01). Збагачення раціону цьоголіток коропа природним кормом незначною мірою сприяло підвищенню активності антиоксидантної системи в печінці, про що свідчить дещо нижча активність каталази та невірогідно вища на 3,1–19,6% активність СОД (супероксиддисмутаза). При цьому рівень продуктів ліпопероксидації мав невірогідну тенденцію до нижчих значень на 2,28,3 %.

Проведенні заходи сприяли значному підвищенню вмісту природного корму у раціоні цьоголіток коропа, завдяки чому рибопродуктивність дослідних ставів зросла на 33,4–48,5% за економії кормів 12,5–15,6 %.

Ключові слова: ЦЬОГОЛІТКИ КОРОПА, ПРИРОДНА КОРМОВА БАЗА, ГЕМОГЛОБІН, ЕРИТРОЦИТИ, ГЕМАТОКРИТ, ПРОТЕЇН, ЖИР, АНТИОКСИДАНТНА СИСТЕМА, РИБОПРОДУКТИВНІСТЬ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search