ПРОТИВІРУСНА АКТИВНІСТЬ НОВИХ індол-вмісних конденсованих тетрациклічних сполук

В.С. Ташута1, З.С. Клестова2, А.К. Вороніна3, Ш. Дгебуадзе4

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

1Інститут ветеринарної медицини НААН, вул. Донецька, 30, м. Київ, 03151, Україна

2Державний науково-контрольний інститут біотехнології і штамів мікроорганізмів,

вул. Донецька, 30, м. Київ, 03151, Україна

3Інститут фармакології та токсикології НАМН, вул. Ежена Потьє, 14,

м. Київ, 03680, Україна

4Грузинський технічний університет, вул. Костава, 77, м. Тбілісі, 0175, Грузія

 

У статті представлено результати досліджень з визначення противірусної активності у 50 нових індол-вмісних конденсованих тетрациклічних сполуках щодо вірусів хвороби Ауєскі та трансмісивного гастроентериту свиней у системі in vitro на моделі перещеплюваних культур клітин тварин (BHK-21, СНЕВ, SK-6). Застосовували 5 схем внесення сполук на моношар клітин, який культивували у 96-лункових планшетах. Дослідними хімічними сполуками обробляли моношар клітин за 24 години до, під час та через 1,5 години після адсорбції вірусу на клітинах. Також у двох схемах до внесення вірусу на моношар клітин його змішували з хімічною сполукою з експозицією 1 година. Відбір хімічних сполук проводили на підставі пригнічення вірусіндукованого цитопатичного ефекту у культурі клітин тварин. Стан клітин на наявність цитопатичної дії контролювали кожні 24 години в інвертованому мікроскопі, а через 96 годин визначали титр інфекційної активності вірусів у дослідних і контрольних лунках. Встановлено, що частина досліджуваних похідних індолу діють тільки в окремих схемах застосування або культурах клітин, а інші — в різних. Визначено, що інфекційна активність вірусу хвороби Ауєскі знижувалась (в діапазоні від 1,51±0,06 до 5,38±0,09 lg ТЦД50/см3)при застосуванні 21 похідних індолу, 13 з яких зменшували титр у двох і більше культурах клітин, що свідчить про достовірний біологічний ефект. Встановлено, що 33 індол-вмісні сполуки знижували титр вірусу ТГС (в діапазоні від 1,52±0,08 до 5,16±0,07 lg ТЦД50/см3), 12 з яких — у двох і більше культурах клітин. Встановлено, що 18 похідних індолу мають здатність знижувати інфекційну активність як вірусу хвороби Ауєскі, так і вірусу трансмісивного гастроентериту свиней, що дає підстави для проведення клінічних випробувань в якості кандидатів у противірусні препарати.

 

Ключові слова:МДК (максимально допустима концентрація), ЦПЕ (цитопатичний ефект), противірусна активність, індол-вмісні сполуки, хвороба Ауєскі, трансмісивний гастроентерит свиней

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search