ДІАГНОСТУВАННЯ ФІБРОЗНИХ ЗМІН У МІОКАРДІ СВІЙСЬКОГО КОТА ЗА КАРДІОМІОПАТІЙ
В. М. Плисюк1,2, М. І. Цвіліховський1
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
1Національний університет біоресурсів і природокористування України,
вул. Героїв Оборони, 15, м. Київ, 03041, Україна
2Мережа ветеринарних клінік ВЦ «Алден-Вет»,
пр. В. Лобановського, 10А, м. Київ, 03037 Україна
У статті представлено сучасний підхід до можливостей діагностування фіброзних змін у міокарді свійських котів за гіпертрофічної та інших форм кардіоміопатій. Причинами розвитку фіброзу в міокарді можна вважати неповне завершення процесу запалення, адже порушення процесу проліферації, що є завершальною стадією запального процесу, веде до надмірного накопичення колагену і розвитку фіброзних змін у міокарді. До розвитку хронічного запалення та фіброзу може призводити як недостатня кількість макрофагів у вогнищах запального процесу, так і їх численне скупчення.
У ході досліджень патологій серця за останні роки дедалі більше науковців вважають, що саме фіброзні зміни в міокарді є первинним чинником розвитку гіпертрофічної кардіоміопатії.
Метою роботи було дослідження можливостей діагностування фіброзних явищ у міокарді свійського кота за кардіоміопатій. При виконанні роботи було застосовано методи ультразвукового обстеження серця і гістологічного дослідження міокарда котів з підтвердженим діагнозом кардіоміопатії.
Дані, отримані від проведених досліджень, вірогідно підтверджують наявність фіброзних змін у міокарді свійських котів за кардіоміопатій. Також аналіз інформації, отриманої від гістологічних досліджень міокарда загиблих котів, дає можливість впевнитись, що фіброзні зміни у серцевому м’язі свійських котів можуть бути наслідком хронічного міокардиту в цих тварин. Результати виконаної роботи вказують на те, що кардіоміопатії у свійських котів часто є вторинними — як наслідок перенесеного основного захворювання.
На сьогодні ультразвукове обстеження серця свійських котів можна вважати єдиним доступним неінвазивним методом діагностики і оцінки наявності та розвитку фіброзних змін у міокарді.
Ключові слова: МІОКАРД, КАРДІОМІОПАТІЇ, ФІБРОЗ, ЗАПАЛЕННЯ, УЛЬТРАЗВУКОВЕ ОБСТЕЖЕННЯ