Bìol. Tvarin, 2016, Volume 18, Issue 3, pp. 107–113 http://dx.doi.org/10.15407/animbiol18.03.107
ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ І СТРУКТУРНИЙ СТАН ПЕЧІНКИ ТА НИРОК ЩУРІВ ЗА ВВЕДЕННЯ НАНОНАНОПОЛІМЕРНОЇ СИСТЕМИНА ОСНОВІ ПСЕВДОПОЛІАМІНОКИСЛОТ
Б. О. Чех1, М. В. Ференс2, Ю. В. Мартин1, Д. Д. Остапів1, В. В. Влізло1
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
1Інститут біології тварин НААН,
вул. В. Стуса, 38, м. Львів, 79034, Україна
2Національний університет «Львівська політехніка»,
кафедра органічної хімії,
пл. Св. Юра, 2, м. Львів, 79013, Україна
У статті наведені дані досліджень структурного і функціонального стану печінки та нирок щурів Rattus norvegicus var. alba за дії нанополімера на основі псевдополіамінокислот — GluLa-DPG-PEG600. Показано результати впливу GluLa-DPG-PEG600 на активність аланінамінотрансферази (АлАТ), аспартатамінотрансферази, (АсАТ), лужної фосфатази (ЛФ), гамма-глутамілтранспептидази (ГГТП), вміст креатиніну та холестерину і структуру печінки та нирок.
Виявлено, що внутрішньом’язове введення нанополімеру GluLa-DPG-PEG600 спричиняє підвищення активності індикаторних ензимів АлАТ, АсАТ, ЛФ, ГГТП і вмісту креатиніну на 7-у добу експерименту. Після повторного введення нанополімеру на 14-у добу експерименту спостерігалося зниження рівня активності індикаторних ферментів. За наступного введення GluLa-DPG-PEG600 на 21-у добу експерименту активність індикаторних ферментів, вмісту креатиніну та холестеролу були на рівні з контролем. За допомогою гістологічного аналізу було виявлено незначний запальний процес в ділянці висхідних звивистих канальців нирок на 7 та 14 добу експерименту, який, однак, був відсутній на 21-у добу експерименту. Структура печінки дослідних тварин не зазнала патологічних змін.
Проведені біохімічні дослідження крові (активності АсАТ, АлАТ, ЛФ, ГГТП та вмісту креатиніну і холестеролу), а також мікроскопічний аналіз структури печінки і нирок вказують на короткочасний токсичний ефект досліджуваного нанополімеру на організм дослідних щурів. Водночас зменшення токсичного впливу GluLa-DPG-PEG600 на 14-у добу та його відсутність на 21-у добу експерименту свідчить про адаптацію організму щурів до введення нанополімеру GluLa-DPG-PEG600 та низьку токсичність самого нанополімеру. Отримані дані свідчать про безпечність використання GluLa-DPG-PEG600 як носія діючих речовин лікарських препаратів для проведення подальших досліджень.
Ключові слова: ЩУРИ, КРОВ, ПЕЧІНКА, НИРКИ, НАНОПОЛІМЕР, ПСЕВДОПОЛІАМІНОКИСЛОТИ