Bìol. Tvarin, 2016, Volume 18, Issue 2, pp. 59–67
http://dx.doi.org/10.15407/animbiol18.02.059
ОСОБЛИВОСТІ МІКРОСКОПІЧНОЇ БУДОВИ ЕНТЕРОСИМПАТИЧНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ ГУСЕЙ
М. М. Кущ
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Харківська державна зооветеринарна академія,
вул. Ювілейна, 1, смт Мала Данилівка, Дергачівський р-н, Харківська обл., 62341, Україна, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Представлені результати гістологічного дослідження мікроскопічної будови міжм’язового і підслизового нервових сплетінь кишечнику свійських гусей (Anser anser) великої сірої породи 13 вікових груп — від 1-добового до 5-річного віку. Визначення топографії, кількості і площі гангліїв нервових сплетінь здійснювали на поперечних зрізах 5 кишок: дванадцятипалої, порожньої, клубової, сліпих і прямої.
Встановлено, що до ентеросимпатичної нервової системи (парасимпатичного відділу вегетативної нервової системи кишечнику) гусей входять два сплетіння — міжм’язове (plexus Auerbachi) і підслизове (plexus Meissneri), які представлені нервовими вузлами і тяжами, що їх сполучають. Підсерозного нервового сплетіння (plexus subserosus) не виявлено. Крім того, на відміну від ссавців, ганглії і тяжі міжм’язового нервового сплетіння у гусей розташовані не між внутрішнім і зовнішнім шарами, а між міоцитами зовнішнього шару м’язової оболонки. На поперечному зрізі кишок міжм’язові ганглії переважно овальні або округлі, а підслизові мають вигляд вузьких смужок нервової тканини, які розташовані у підслизовій основі слизової оболонки. Незважаючи на значне збільшення товщини м’язової і слизової оболонок кишечнику з віком, середня кількість гангліїв міжм’язового і підслизового сплетінь на зрізі кожної з кишок не збільшується і коливається біля певних середніх значень. У кишечнику гусей з 1-добового до 5-річного віку найменша кількість міжм’язових і підслизових гангліїв виявлена у сліпих, а найбільша — у клубовій кишці. Загальною закономірністю динаміки величини міжм’язових і підслизових гангліїв кишечнику гусей є збільшення з віком їх середньої площі. У птиці різного віку найменша площа міжм’язових і підслизових гангліїв встановлена у сліпих, а найбільша — у дванадцятипалій і прямій кишках.
Ключові слова: ГУСИ,КИШЕЧНИК, ЕНТЕРОСИМПАТИЧНА (ВЕГЕТАТИВНА) НЕРВОВА СИСТЕМА, ПІДСЛИЗОВЕ І МІЖМ’ЯЗОВЕ НЕРВОВЕ СПЛЕТІННЯ