Bìol. Tvarin, 2016, Volume 18, Issue 2, pp. 88–93
http://dx.doi.org/10.15407/animbiol18.02.080
ТЕМПЕРАТУРНА ЗАЛЕЖНІСТЬ ГІДРОЛІЗУ АТФ Na+/K+-АТФазою ЕМБРІОНАЛЬНИХ КЛІТИН В’ЮНА MISGURNUS FOSSILIS L. ЗА ВПЛИВУ He-Ne ЛАЗЕРА
М. С. Романюк, С. М. Мандзинець, М. В. Бура, Д. І. Санагурський
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Львівський національний університет імені Івана Франка,
вул. Грушевського, 4, м. Львів, 79005, Україна
Na+/K+-АТФаза — електрогенний мембранний ензим, який є мішенню для дії різноманітних фізичних та хімічних факторів середовища, механізми впливу яких на ензим недостатньо вивчені, що й обумовлює актуальність його подальшого дослідження та аналізу кінетичних параметрів.
На сьогодні вплив низькоінтенсивного лазерного випромінювання (НІЛВ) на зародкові об’єкти є не до кінця з’ясованим. Найбільш обґрунтованою є гіпотеза про те, що механізм дії НІЛВ може бути опосередкованим структурами цитоплазматичної мембрани за рахунок поглинання квантів фотоакцепторними молекулами, що призводить насамперед до активації біохімічних реакцій в клітині. Під час ферментативних реакцій відбуваються постійні динамічні перебудови комплексу протеїн-ензиму з одного конформаційного стану в інший, які можна виявити експериментально.
В експериментах, виконаних на суспензії плазматичних мембран ембріональних клітин в’юна Misgurnus fossilis L., яку було отримано після одноразового опромінення зародків червоним низькоінтенсивним лазером, досліджували вплив температури на активність маркерного ензиму — Na+/K+-АТФази. У статті подані результати оцінювання змін температурної залежності активності ензиму за умов впливу НІЛВ тривалістю експозиції 5 хв та у контролі. Зокрема встановлено, що максимальна активність Na+/K+-АТФази спостерігається за температури середовища інкубації 22–23 °С як за контролю, так і за дії НІЛВ на всіх досліджуваних стадіях розвитку зародків в’юна. Дія НІЛВ супроводжується збільшенням частки впливу фактора температури на активність ензиму і до зниження частки впливу часового фактора розвитку зародків в’юна порівняно з контролем, а також до зміни енергії активації ензиму.
Ключові слова: Na+/K+-ATФаза, ПЛАЗМАТИЧНА МЕМБРАНА, ЕМБРІОНАЛЬНІ КЛІТИНИ, ЛАЗЕРНЕ ВИПРОМІНЮВАННЯ, ТЕМПЕРАТУРА