ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ГЕНЕТИЧНОЇ СТРУКТУРИ МІКРОПОПУЛЯЦІЇ СІРОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПОРОДИ ВЕЛИКОЇ РОГАТОЇ ХУДОБИ ЗА ДНК-МАРКЕРАМИ
Ю. В. Гузєєв1, О. В. Мельник2, В. Г. Спиридонов2, С. Д. Мельничук2
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
1ТОВ «Голосіїво»,
с. Гоголів, Броварський р-н, Київська обл., 07452, Україна
2Національний університет біоресурсів і природокористування України,
вул. Героїв Оборони, 15, м. Київ, 03041, Україна
Використання сучасних досягнень генетики, починаючи від контролю походження тварини до популяційної характеристики стада, значно покращує ефективність селекційної роботи у скотарстві. У країнах з розвиненим тваринництвом тестування тварин за мікросателітними локусами є обов’язковим для присвоєння тварині статусу племінної.
Метою наших досліджень був аналіз генетичних ресурсів великої рогатої худоби сірої української породи за мікросателітними локусами ДНК. Для досягнення цієї мети було використано 2 мікросателітних локуси — BM2113 та TGLA 227. Матеріалом для досліджень була велика рогата худоба сірої української породи дочірніх стад ТОВ «Голосіїво» (Броварський район Київської області) та КСП «Вороньків» (Бориспільський район Київської області). Генетичний аналіз худоби, яка належить КСП «Вороньків», було проведено в Українській лабораторії якості та безпеки продукції АПК, ТОВ «Голосіїво»— у Державній науковій установі «Всеросійський науково-дослідний інститут тваринництва Російської академії сільськогосподарських наук».
У результаті проведених досліджень двох дочірніх стад великої рогатої худоби встановлено достатньо високий рівень поліморфізму, щоправда, в КСП «Вороньків» за локусом TGLA227 він був вищим. Усі досліджувані особини цього господарства за цим самим локусом виявилися гетерозиготами, про щосвідчить значення фактичної гетерозиготності. Незначний дефіцит гетерозиготних генотипів (2,5 %) зафіксовано в популяції ТОВ «Голосіїво», тоді як в КСП «Вороньків», навпаки, був надлишок гетерозиготних генотипів на рівні 17,7 %. У подальшому перспективним є проведення генетичного аналізу поголів’я сірої української породи великої рогатої худоби за більшою кількістю мікросателітних локусів.
Ключові слова: СІРА УКРАЇНСЬКА ПОРОДА, ПОЛІМЕРАЗНА ЛАНЦЮГОВА РЕАКЦІЯ, МІКРОСАТЕЛІТИ, ГЕТЕРОЗИГОТНІСТЬ