ПОЛІМОРФІЗМ МІКРОСАТЕЛІТНИХ ПОСЛІДОВНОСТЕЙ ДНК У СОБАК ПОРІД РОСІЙСЬКИЙ ТОЙ-ТЕР’ЄР І НІМЕЦЬКИЙ ДОГ
В. В. Дзіцюк1, С. Г. Круглик2, В. Г. Спиридонов2
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
1Інститут розведення і генетики тварин імені М. В. Зубця НААН,
вул. Погребняка, 1, с. Чубинське, Бориспільський р-н, Київська обл., 08321, Україна
2Українська лабораторія якості та безпеки продукції АПК
Національного університету біоресурсів і природокористування України,
вул. Машинобудівників, 7, смт Чабани, Києво-Святошинський р-н,
Київська обл., 08162, Україна
Досліджено рівень генетичного поліморфізму п’яти мікросателітних локусів у собак породи німецький дог і російський той-тер’єр, що розводяться в Україні. Дослідження спрямовані на оцінку мікросателітної панелі для перевірки спорідненості та ідентифікації у вітчизняних порід собак. Для генетичного аналізу використано п’ять мікросателітних локусів: PEZ1, PEZ6, PEZ8, які рекомендовані American Kennel Club, та FHC 2010, FHC2054, рекомендовані ISAG з метою генотипування собак.
Виявлено існування індивідуальних і породних відмінностей собак порід німецький дог і російський той-тер’єр. Встановлено, що середнє число алелів на локус у вибірці російських той-тер’єрів — 8,2, у німецьких догів — 5,8. Розраховані параметри гетерозиготності (показники Hobs і Hexp) свідчать про те, що обидві групи в загальному виявляють тенденцію до гомозиготизації: фактична гетерозиготність є меншою за очікувану. Розраховані індекси поліморфізму (PIC) свідчать про високий рівень поліморфізму обох досліджуваних вибірок. Показник PIC у групі російських той-тер’єрів коливався в межах від 0,580 за локусом FHC2010 до 0,866 за локусом PEZ6, у німецьких догів — від 0,735 за локусом PEZ1 до 0,874 за локусом PEZ8. Середньогрупові значення РІС свідчать про вищий поліморфізм мікропопуляції німецького дога (середнє значення — 0,810).
У досліджених тварин знайдено рідкісні алелі та відмічено поліморфізм кожного локусу. Виключення випадкового збігу алелів на рівні 99,8 % надає можливість використання отриманої популяційно-генетичної інформації для підтвердження походження, індивідуальної ідентифікації і породної паспортизації собак.
Ключові слова: СОБАКИ, ДНК-МАРКЕРИ, МІКРОСАТЕЛІТИ, ПОЛІМОРФІЗМ, ТОЙ-ТЕР’ЄР, НІМЕЦЬКИЙ ДОГ, АЛЕЛЬ, ЛОКУС