ПЕРОКСИДНІ ПРОЦЕСИ У ТКАНИНАХ ТА ВІДТВОРНА ЗДАТНІСТЬКОРОПІВ-ПЛІДНИКІВ ЗА РІЗНОГО РІВНЯ ВІТАМІНУ А В КОМБІКОРМІ
М. Б. Малетич
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Інститут сільського господарства Карпатського регіону НААН,
вул. Грушевського, 5, с. Оброшино, Львівська обл., Пустомитівський р-н, 81115, Україна
Вирощування товарної риби і збільшення її продуктивності є важливим завданням у рибництві. Збереження товарних одиниць, швидкий приріст маси, загальний вихід личинок, висока стійкість до захворювань є актуальною проблемою рибництва України. Це зумовлено низкою етіологічних факторів, що призводить до порушення росту й обміну речовин в організмі риб. Причиною цих порушень може бути нестача вітамінів, зокрема вітаміну А.
Завданням роботи було дослідити вплив підвищеної кількості вітаміну А в раціоні на активність ензимів антиоксидантного захисту і вміст продуктів пероксидного окиснення ліпідів у тканинах та відтворну здатність коропів-плідників. Дослід проведено в переднерестовий період на трьох групах коропів-плідників. Коропи контрольної групи отримували стандартний гранульований комбікорм. Коропи-плідники дослідних груп додатково отримували в складі цього комбікорму ретинілацетат.
Встановлено, що у печінці та скелетних м’язах самиць і самців коропів-плідників, які в переднерестовий період у складі стандартного гранульованого комбікорму додатково отримували вітамін А в кількості 2500 і 5000 ІО/кг корму, вірогідно та дозозалежно підвищується активність основних ензимів системи антиоксидантного захисту — супероксиддисмутази, глутатіонпероксидази та каталази. За цих умов у печінці самиць коропів-плідників вірогідно та дозозалежно знижується рівень диєнових кон’югатів і малонового диальдегіду, а в скелетних м’язах самиць коропів-плідників та печінці і скелетних м’язах самців коропів-плідників — диєнових кон’югатів, гідропероксидів ліпідів і малонового диальдегіду. У самиць коропів-плідників, яким у переднерестовий період у складі стандартного гранульованого комбікорму додатково згодовували вітамін А в кількості 2500 і 5000 ІО/кг корму, вірогідно та дозозалежно підвищується робоча та відносна плодючість, a у самців — об’єм молоків. При цьому вірогідно та дозозалежно зростає вихід личинок із ікри.
Ключові слова: КОРОПИ-ПЛІДНИКИ, ЕНЗИМИ, ЛІПІДИ, ПЕРОКСИДНІ ПРОЦЕСИ, ВІДТВОРНА ЗДАТНІСТЬ, ПЛОДЮЧІСТЬ, РЕТИНІЛАЦЕТАТ