ВПЛИВ НАТИВНИХ І ВІТАМІНОВМІСНИХ ЛІПОСОМ НА ФОРМУВАННЯ КОЛОСТРАЛЬНОГО ІМУНІТЕТУ У НОВОНАРОДЖЕНИХ ТЕЛЯТ

М. О. Маринюк

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Національний університет біоресурсів і природокористування України,
вул. Героїв Оборони, 15, Київ, 03041, Україна

У зв’язку з особливостями будови плаценти корів телята народжуються беззахисними перед потенційно патогенними факторами. Мета роботи полягала в дослідженні рівня колострального імунітету в організмі новонароджених телят при згодовуванні їм із молозивом нативних ліпосом, а також ліпосом із наявними у них вітамінами А та Е (препарат «Мембраностабіл»). Матеріалом для дослідження була сироватка крові новонароджених телят, в якій у динаміці визначали вміст загального білка та імуноглобулінів, починаючи від народження і до 11-добового віку тварин.

Встановлено, що згодовування новонародженим телятам разом із молозивом 1 раз на добу нативних лецитинових ліпосом і ліпосом, які містять у своєму складі вітаміни А та Е, сприяє підвищенню рівня імуноглобулінів у сироватці крові в 1,6–2,6 разу та запобігає виникненню розладів травлення.

Результати досліджень вказують на мембраностабілізуючу дію нативних і насичених вітамінами А і Е ліпосом на плазмолему ентероцитів тонкого кишечника новонароджених телят.

Висловлено припущення, що дія цих препаратів обумовлена здатністю фосфоліпідів та вітамінів у складі ліпосом підтримувати стабільними структуру і в’язкість плазматичної мембрани ентероцитів та значно підвищувати активність мембранних рецепторних білків до імуноглобулінів молозива.

Ключові слова: МОЛОЗИВО, ІМУНОГЛОБУЛІНИ, КОЛОСТРАЛЬНИЙ ІМУНІТЕТ, ТЕЛЯТА, ЛІПОСОМИ, ЕНТЕРОЦИТИ, ТОНКИЙ КИШЕЧНИК

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search