СТАН КІСТКОВОЇ ТКАНИНИ ЩУРІВ ЗА УМОВ НАДХОДЖЕННЯ НІТРИТІВ ТА КОРЕКЦІЯ ПОРУШЕНЬ ЕКСТРАКТОМ АРТИШОКУ
Н. С. Хопта
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
ДВНЗ «Івано-Франківський національний медичний університет»,
вул. Галицька, 2, м. Івано-Франківськ, 76014, Україна
Зважаючи на посилення ролі екологічного чинника у виникненні патологій кісткової тканини (КТ), актуальним є дослідження впливу нітритів на метаболічні процеси у кістках. На білих щурах-самцях моделювали нітритну інтоксикацію (1/10 DL50 натрій нітриту) протягом 10 діб (1-ша та 2-а групи тварин), а після цього тваринам 2-ї групи з метою корекції вводили екстракт артишоку (ЕА). Забір матеріалу (кров, стегнові кістки) здійснювали на 1-, 14- та 28-у доби після завершення введення токсиканту. Стан КТ оцінювали за вмістом остеотропних елементів у стегнових кістках (атомно-абсорбційним методом), показники мінеральної щільності (МЩКТ) — денситометрично, у плазмі крові визначали маркери кісткового метаболізму — показники фосфорно-кальцієвого обміну, маркер обміну колагену — оксипролін. Результати порівнювали з інтактними тваринами.
За умов надходження нітрит-іонів у щурів змінюються показники фосфорно-кальцієвого обміну, зокрема, концентрація Са2+ та фосфатів збільшується на 82%; Mg зменшується на 44,5–55,4 %; активність лужної фосфатази (ЛФ) знижується у 2,6 рази, а кислої (КФ) підвищується у 1,9 разу. За цих умов показник катаболізму колагену — концентрація оксипроліну підвищується на 13,5 %, рівень паратгормону зростає на 8,9%, а кальцитоніну знижується у 6,2 рази. Показник збалансованості процесів остеосинтезу та резорбції — індекс ЛФ/КФ знижується у 3,13 рази. Біоелементний склад КТ уражених тварин змінюється наступним чином: знижується вміст Са на 14,4–26,9%, Zn на 20,6–23,6%, Cu — у 5,3 рази, а Mg підвищується на 26,0% на 1-у добу, а далі знижується до показників інтактних. Поступово зростає вміст важкого металу Сd (у 1,3–2,1 разу) та знижується МЩКТ (на 20,5–28,3%).
На тлі застосування ЕА спостерігається тенденція до нормалізації концентрації Са, Mg, оксипроліну, рівня кальційрегулюючих гормонів та співвідношення ЛФ/КФ. Однак, рівень фосфатів все ж таки залишається дещо вищим (на 16,5–20,5 %). Вміст остеотропних макро- та мікроелементів до кінця спостереження вірогідно не відрізняється від показників контрольної групи, а вміст Сd на 35,7 % нижчий. За цих умов суттєво зростає МЩКТ.
Ключові слова: БІЛІ ЩУРИ, КІСТКОВА ТКАНИНА, НАТРІЙ НІТРИТ, ЕКСТРАКТ АРТИШОКУ, ФОСФОРНО-КАЛЬЦІЄВИЙ ОБМІН, БІОЕЛЕМЕНТИ, МІНЕРАЛЬНА ЩІЛЬНІСТЬ КІСТКОВОЇ ТКАНИНИ