Метали у водних екосистемах та їх вплив на гідробіонтів

Г. Л. Антоняк1, Т. В. Багдай2, О. І. Першин3, О. Є. Бубис1, Н. Є. Панас2, Н. П. Олексюк4

halyna_antonyak@yahoo.com

1Львівський національний університет імені Івана Франка, вул. Саксаганського, 1, Львів, 79005, Україна

2Львівський національний аграрний університет, вул. Володимира Великого, 1, Дубляни, Львівська обл., 80381, Україна

3Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, вул. Пекарська, 69, Львів, 79010, Україна

4Інститут біології тварин НААН, вул. В. Стуса, 38, Львів, 79034, Україна

Оглядова стаття присвячена аналізу сучасних наукових даних щодо екологічних наслідків забруднення водних екосистем металами та процесів, які визначають рівень біоакумуляції і токсичність металів в організмі гідробіонтів. Описані антропогенні джерела надходження металів у компоненти гідросфери, їхній розподіл між водним середовищем і донним осадом. Доведено, що через стійкість у товщі води та накопичення у донних відкладеннях метали істотно впливають на якість середовища життя водяних організмів. Розглянуті хімічні форми та біологічна доступність металів у водному середовищі, охарактеризовані шляхи їхнього надходження в організм гідробіонтів із зазначенням ролітрофічних взаємовідносин у перенесенні металів між компонентами харчової мережі.

Значна увага приділена аналізові особливостей біоакумуляції металів в організмі різних груп водяних тварин, залежно від цього процесу геохімічних, сезонно-кліматичних і біологічних чинників. Розглянуті генотоксичні та кумулятивні ефекти металів і екологічні проблеми, пов’язані з їхньою біоакумуляцією та біомагніфікацією у трофічних ланцюгах. До таких проблем належить зменшення видової різноманітності водяної фауни і флори, дестабілізація та зниження продуктивності прісноводних і морських екосистем.

Зазначено, що за певних внутрішньоклітинних концентрацій шкідливий вплив на гідробіонтів виявляють не лише метали, які не відіграють функціональної ролі в організмі тварин і рослин (Cd, Pb, Hg), а й життєво важливі метали-мікроелементи, надмірна акумуляція яких у клітинах водяної біоти призводить до порушень процесів метаболізму. Проаналізовані внутрішньоклітинні механізми захисту організму гідробіонтів від токсичного впливу металів. Обґрунтована важливість екологічного моніторингу стану компонентів гідросфери та здійснення заходів щодо ремедіації забруднених водних об’єктів.

Ключові слова: метали, гідробіонти, риби, водяні тварини, водяні рослини, водні екосистеми

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search