ВПЛИВ L-КАРНІТИНУ у складі РАЦІОНУ БУГАЇВ НА ЛІПІДНИЙ СКЛАД ТА ЯКІСТЬ СПЕРМИ
В. А. Коберська
vick_777@ukr.net
Білоцерківський національний аграрний університет, пл. Соборна, 8/1, Біла Церква, 09117, Україна
Актуальною проблемою для широкого використання штучного осіменіння, як методу прискореного покращення генетичного потенціалу стада, залишається питання якості еякулятів бугаїв. При цьому, виявлення причин, діагностика та пошук шляхів корекції якості cперми є одним із важливих завдань наукових досліджень. Відомо, що одним із важливих факторів, який може визначати придатність еякулятів до використання в практиці штучного осіменіння, є інтенсивність вільнорадикального окиснення, а головними мішенями активних форм кисню є ліпіди плазми сперми і статевих клітин. Тому, зміни вмісту загальних ліпідів і їх класів можуть бути використані як маркерні показники, що характеризують якість сперми і сперміїв.
Метою наших досліджень було визначити вміст загальних ліпідів та їх класів в еякулятах бугаїв та вивчити можливість коригувати їх вміст та якість сперми шляхом згодовування у складі раціону L-карнітину. Досліджувану добавку застосовували в захищеній формі під торговою назвою «Карніпас» (виробництво Loman animal health, Німеччина) у кількості 20 г/гол і 40 г/гол відповідно протягом 75 діб.
За дії L-карнітину встановлено дозозалежне збільшення вмісту загальних ліпідів за рахунок вірогідного збільшення частки фосфоліпідів на фоні вірогідного зниження відносного вмісту холестеролу та неестерифікованих жирних кислот у спермі бугаїв. Результати досліджень засвідчили пролонгований ефект добавки через 22 доби по завершенню її застосування. Встановлено від’ємний корелятивний зв’язок між вмістом фосфоліпідів та вмістом холестеролу (r=–0,74) і вмістом неестерифікованих жирних кислот (r=–0,52) у спермі бугаїв. Зміни вмісту загальних ліпідів і співвідношення їх окремих класів у спермі бугаїв за дії L-карнітину свідчать про активацію анаболічних процесів, мобілізацію ліпідів як джерела енергії та регуляцію мікров’язкості ліпідної фази мембран у сперміїв.
Установлено можливість корекції ліпідного складу сперми бугаїв, а значить і її якості за дії L-карнітину. Відмічено, що карнітин сприяє вірогідному підвищенню активності та виживанню сперміїв, що можна пояснити оптимізацією структури та функцій мембран статевих клітин, зниженням процесів пероксидного окиснення ліпідів у їх складі, кращою доступністю жирних кислот в якості джерела енергії і, як результат, збереженням цілісності та життєздатності сперміїв. Більш економічно виправданою та ефективною виявилась доза згодовування «Карніпасу» в кількості 20 г/гол за добу.
Ключові слова: ЛІПІДНИЙ СКЛАД, ФОСФОЛІПІДИ, ХОЛЕСТЕРОЛ, НЕЕСТЕРИФІКОВАНІ ЖИРНІ КИСЛОТИ, СПЕРМА, БУГАЇ, L-КАРНІТИН