АMФІФІЛИ ЯК ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ гіпертонічного кріогемолізу ЕРиТРОЦиТіВ ССАВЦІВ

Н. А. Єршова, Н. М. Шпакова, Н. В. Орлова, С. С. Єршов

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України,

вул. Переяславська, 23, м. Харків, 61015, Україна

Робота присвячена дослідженнювпливу представниківрізних класівамфіфільних сполук на гіпертонічний кріогемоліз еритроцитів різних видів ссавців.

У порівняльному аспекті вивчена чутливість еритроцитів людини, коня, бика і кролика до охолодження у гіпертонічних середовищах. Показано, що для еритроцитів людини і коня залежності гіпертонічного кріогемолізу характеризуються немонотонністю, що проявляється в наявності певного максимуму (для людини — 1,2; коня — 1,4–1,6 моль/л NaCl) з подальшим зниженням рівня пошкодження. Для еритроцитів бика і кролика рівень ушкодження збільшується зі зростанням концентрації солі в середовищі у всьому концентраційному діапазоні, що досліджувався(до 2,2моль/л NaCl).

Використанняамфіфільних сполук дозволиловстановити їх ефективність в умовахгіпертонічного кріогемолізу еритроцитів ссавців. Показано, що катіонний трифторперазин, аніонний децилсульфат натрію і неіонний додецил-β,D-мальтозид підвищують стійкість еритроцитів ссавців до гіпертонічного кріогемолізу в середовищах, що містять 1,2 і 2,1 моль/л NaCl. Однак в останньому випадку ефективність усіх досліджуваних амфіфільних сполук зменшується, що проявляється в зниженні величин антигемолітичної активності й значень ефективних концентрацій. Це дозволяє говорити про приховані пошкодження, які накопичуються в мембрані при збільшенні сили стресового чинника. Отже, зниження рівня гіпертонічного кріогемолізу еритроцитів людини і коня в 2,1 моль/л NaCl, яке реєструється в відсутності амфіфільних речовин, не є відображенням поліпшення стану мембрани. При цьому збільшення внутрішньоклітинного вмісту катіонів натрію в еритроцитах людини в висококонцентрованих сольових середовищах свідчить про порушення барєрних властивостей еритроцитарних мембран.

Ключові слова: ЕРИТРОЦИТИ ССАВЦІВ, ГІПЕРТОНІЧНИЙ КРІОГЕМОЛІЗ, ДЕЦИЛСУЛЬФАТ НАТРІЮ, ДОДЕЦИЛ-β,D-МАЛЬТОЗИД, ТРИФТОРПЕРАЗИН, АНТИГЕМОЛІТИЧНА АКТИВНІСТЬ, ЕФЕКТИВНІ КОНЦЕНТРАЦІЇ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search