ДО МЕТОДИКИ ОТРИМАННЯ КІСТКОВОГО МОЗКУ У СОБАК

А.Й.Мазуркевич, М.О.Малюк, С.М.Ткаченко, Ю.О.Харкевич

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Національний університет біоресурсів і природокористування України,

вул. Героїв оборони, 15; Київ, 03041, Україна

При виборі кістки для отримання кісткового мозку звертають увагу не лише на її розміри та розташування, а й на співвідношення в її будові губчастої та компактної кісткової тканини. У переліку кісток, придатних для відбору кісткового мозку у тварин, завдяки наявності в них переважно губчастої кісткової тканини, багатої на стовбурові елементи, в першу чергу, знаходяться груднина і клубова кістка. Як відомо, трубчасті кістки, окрім компактної кісткової тканини у ділянці епіфізів, побудовані також з губчастої кісткової тканини, яка складає їх основу та є джерелом стовбурових клітин.

Наведено результати удосконаленої методики отримання кісткового мозку з губчастої кісткової тканини трубчастих кісток собак. При виборі кістки для відбору кісткового мозку та розробленні методики його отримання, насамперед, керувались можливістю оперативного доступу, швидкістю його проведення, наявністю у кістці губчастої кісткової тканини, очікуваним об’ємом аспірату кісткового мозку, необхідністю післяопераційного догляду за твариною та ймовірністю виникнення ускладнень.

Встановлено, що правильний вибір місця отримання кісткового мозку (вид кістки, місце пункції) та методики його отримання, в значній мірі, впливає на зручність виконання маніпуляцій, швидкість їх проведення, ступінь ушкодження м’яких тканин кінцівки тварини, необхідність застосування шовного матеріалу та післяопераційного догляду за твариною. Спосіб отримання кісткового мозку у ділянці проксимального епіфізу плечової та дистального епіфізу стегнової кісток є доступним і простим у виконанні, забезпечує достатній об’єм аспірату, а виділені з нього клітини рівномірно розмішуються на дні чашок Петрі, набувають характерної фібробластоподібної морфології та активно проліферують.

Ключові слова: КІСТКОВИЙ МОЗОК, КІСТКОВА ТКАНИНА, ЕПІФІЗ, СТОВБУРОВІ КЛІТИНИ, МЕТОДИКА, ОПЕРАТИВНИЙ ДОСТУП

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search