ВПЛИВ ФЕРРОВЕТУ-7,5 % I ФЕРОСЕЛУ-Т НА ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ СТАН ПЕЧІНКИ ЗАЛАТЕНТНОЇ ФЕРУМОДЕФІЦИТНОЇ АНЕМІЇ ПОРОСЯТ
В. Б. Тодорюк, В. М. Гунчак
Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій
імені С. З. Гжицького, вул. Пекарська, 50, м. Львів-10, 79010
У статті представлено результати експериментальних досліджень з вивчення фармакологічної дії ферумодекстранових препаратів — ферровету-7,5 %, який в 1 мл декстрану містить 75 мг тривалентного Феруму, та фероселу-Т, в 1 мл якого, окрім 75 мг тривалентного Феруму, додатково міститься 0,3 мг Селену (у формі натрію селеніту) на функціональний стан печінки новонароджених поросят за латентної ферумодефіцитної анемії. Функціональний стан печінки оцінювали за протеїносинтезувальною (вміст загального протеїну і його фракцій в сироватці крові), детоксикаційною (рівень сечовини і креатиніну в сироватці крові) та видільною (концентрація холестеролу і білірубіну) функціями.
Встановлено, що в сироватці крові поросят за латентної ферумодефіцитної анемії, у зв’язку з віком тварин, зменшувався вміст загального протеїну (р<0,01), рівень альбумінів і сечовини (р<0,01), а також виявлено тенденцію до зростання вмісту білірубіну і зниження рівня холестеролу.
У разі застосування ферумодекстранових препаратів для лікування хворих на ферумодефіцитну анемію поросят збільшувався вміст загального протеїну та альбумінів у сироватці крові тварин у всі досліджувані вікові періоди обох дослідних груп, порівняно з аналогами контрольної групи, причому більш істотно — у поросят, які отримували феросел-Т. Водночас, застосування фероселу-Т сприяло підвищенню активності ферментних систем, які беруть участь у процесі синтезу сечовини, про що свідчить вірогідне (р<0,01) підвищення її вмісту в сироватці крові 21- і 30-добових поросят, відповідно, на 10,09 і 11,32 %.
У проведених нами дослідженнях не встановлено вірогідних змін вмісту білірубіну в сироватці крові тварин дослідних груп, яким вводили ферумовмісні препарати, хоча він був дещо нижчим від контролю.У 21-добових поросят другої дослідної групи, яким вводили феросел-Т, рівень білірубіну був вірогідно (р<0,01) нижчим від показника у поросят контрольної групи на 7,65 %.
Показано, що за ферумодефіцитної анемії поросят ефективність застосування препарату феросел-Т з лікувальною та профілактичною метою є вищою, ніж препарату ферровет-7,5 %, що зумовлено сукупною дією Феруму і Селену.
Ключові слова: ФЕРУМ, СЕЛЕН, ФЕРРОВЕТ-7,5 %, ФЕРОСЕЛ-Т, АНЕМІЯ ФЕРУМОДЕФІЦИТНА, ПРОТЕЇНОСИНТЕЗУВАЛЬНА, СЕЧОВИНОУТВОРЮВАЛЬНА, ДЕТОКСИКАЦІЙНА ФУНКЦІЇ ПЕЧІНКИ