ПОКАЗНИКИ СИСТЕМИ АНТИОКСИДАНТНОГО ЗАХИСТУ В ПОРОСЯТЗА ДІЇ ЦИТРАТНИХ СПОЛУК ФЕРУМУ
Р.З. Березовський, І.Я. Максимович, В.В. Влізло
inenbiol@mail.lviv.ua
Інститут біології тварин НААН,
вул. В. Стуса, 38, м. Львів, 79034, Україна
У статті подані результати досліджень системи антиоксидантного захисту в поросят після внутрішньом’язового введення їм різних доз препарату ферум цитрату (у 100 мл якого міститься 0,4 мг Феруму) для профілактики ферумдефіцитної анемії. Ферум цитрат отриманий на основі нанотехнологій.
Дослідження проведено на п’ятьох групах новонароджених поросят-аналогів породи Ландрас — контрольна та чотири дослідні. Поросята утримувались зі свиноматками на підсосі. З метою профілактики ферумдефіцитної анемії поросята контрольної групи одноразово внутрішньом’язово отримували 1,5–2,0 мл/гол традиційний ферумвмісний препарат «Біоферон» (у 100 мл міститься 100 мг Fe). Поросятам дослідних груп одноразово внутрішньом’язово вводили ферум цитрат у дозах: 2,0; 1,5; 1,0 і 0,5 мл/гол. Матеріалом для досліджень були зразки крові поросят, відібрані з передньої порожнистої вени на 1, 3, 7, 10, 17 та 32 добу життя. Дослід тривав 32 доби.
Встановлено, що ферум цитрат сприяє збільшенню активності супероксиддисмутази, каталази, глутатіонпероксидази та вмісту відновленого глутатіону в еритроцитах крові поросят-сисунів. Найбільш позитивний вплив на стан ферментативної ланки антиоксидантного захисту поросят-сисунів спостерігали у тварин другої дослідної групи, яким з метою профілактики ферумдефіцитної анемії на другу добу життя одноразово внутрішньом’язово вводили по 1,5 мл/гол препарату ферум цитрату. Ефективність дії ферум цитрату може пояснюватися більш повноцінним забезпеченням необхідним для організму Ферумом та його вищою біологічною доступністю.
Ключові слова: ПОРОСЯТА, ФЕРУМДЕФІЦИТНА АНЕМІЯ, КРОВ, ФЕРУМ ЦИТРАТ, БІОФЕРОН, СУПЕРОКСИДДИСМУТАЗА, КАТАЛАЗА, ГЛУТАТІОНПЕРОКСИДАЗА, ВІДНОВЛЕНИЙ ГЛУТАТІОН