ФОРМУВАННЯ БІОПЛІВОК МІКРООРГАНІЗМАМИ, ЯКІ ВИДІЛЕНІ
З ДОЇЛЬНОГО УСТАТКУВАННЯ
М.Д. Кухтин1, Н.В. Крушельницька2
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
1Тернопільська дослідна станція Інституту ветеринарної медицини НААН, вул. Тролейбусна, 12, м. Тернопіль, 46027, Україна
2Державний науково-дослідний контрольний інститут ветеринарних препаратів та кормових добавок, вул. Донецька, 11, м. Львів, 79019, Україна
У статті наведено результати досліджень здатності бактерій, виділених з доїльного устаткування, формувати мікробні біоплівки. Метою нашої роботи було вивчити склад мікрофлори доїльного устаткування і свіжонадоєного молока залежно від проведеної санітарної обробки та здатність цієї мікрофлори формувати біоплівки на абіогенних поверхнях. Дослідження проведені в трьох господарствах, де санітарна обробка доїльного обладнання та молочного інвентарю проводиться різними мийно-дезінфікуючими засобами. Відбір змивів з доїльного устаткування проводився перед доїнням корів, безпосередньо після проведеної його повної санітарної обробки.
Вивчення здатності мікроорганізмів формувати біоплівки та визначення їх щільності проводили у чашках Петрі, куди вносили добову тест-культуру бактерій у концентрації 105КУО/см3, з наступним додаванням 5,0 см3 МПБ та інкубуванням за t 30 °С протягом 24–48 год. Здатність формувати біоплівки оцінювали візуально та мікроскопічно, щільність біоплівок визначали в одиницях, спектрофотометрично, за оптичною густиною промивного розчину спирту — до 0,5 од. низька щільність, від 0,5 до 1 од. — середня, від 1 — висока. За умови доброї та задовільної санітарної обробки доїльного устаткування мікрофлора змивів більше, ніж на 50 % була представлена грамнегативними паличками родів Pseudomonas, Acinetobacter, Alcaligenes, Enterobacter, Escherichia та Citrobacter і на 40 % — коковими формами бактерій Staphylococcus, Streptococcus, Enterococcus та Micrococcus та грампозитивними паличками. На недостатньо чистому устаткуванні склад мікрофлори в основному був представлений коковими формами і грампозитивними паличками, які становили близько 70 % всієї мікрофлори.
Результати проведених досліджень показали, що склад мікрофлори доїльного устаткування, щільність утворених біоплівок і контамінація бактеріями молока, свіжовидоєного, безпосередньо залежить від якості проведеної санітарної обробки і виду мийно-дезінфікуючих засобів. Встановлено, що для одержання молока високого ґатунку на молочних фермах необхідно проводити ретельну санітарну обробку доїльного устаткування як лужними, так і кислотними мийно-дезінфікуючими засобами, після кожного доїння корів, незалежно від технології одержання молока.
Ключові слова: ДОЇЛЬНЕ УСТАТКУВАННЯ, МОЛОКО, МІКРОБНІ БІОПЛІВКИ, БЕЗПЕЧНІСТЬ